Pro návštěvníkyPro školy a rodiny

  

Kašpárek se vrací

 výstava prodloužena do 4. 3. 2018

Vlastivědné muzeum v Olomouci / Mánesova galerie / 20. 10. 2017 – 4. 3. 2018

 Vstupné

Do kouzelného světa loutek a loutkových divadel zavede od 20. října 2017 návštěvníky Vlastivědného muzea v Olomouci výstava nazvaná Kašpárek se vrací ze soukromé sbírky manželů Miroslava a Miroslavy Nopových. 

 

K vidění je na ní průřez českou loutkářskou produkcí 1. poloviny 20. století, která nemá ve světě obdoby. Kromě 14 loutkových divadel, stovek dekorací a rekvizit, je na ní vystaveno přes 300 marionet v různých velikostech, od klasických alšovek, které byly vytvořeny různými výrobci díky oblibě kreseb Mikoláše Alše, přes loutky Antonína Münzberga s válečkovým ovládáním, jež se používají dodnes, až po loutky JEKA (firma Jana a Elišky Králových), loutky APAS (firma Anna Preclíková a synové), které dokonce otevíraly ústa, což bylo u malých loutek nevídané, a loutky lidové. K raritám patří dvě loutky firmy JEKA podle návrhu Ondřeje Sekory, loutka Malého prince nebo hlava Fausta vyřezaná Stanislavem Suchardou.

České země se staly od 2. poloviny 18. století, kdy se na našich vesnicích začali objevovat loutkáři, kteří svá marionetová divadla provozovali na základě koncese jako divadlo jednoho herce, loutkářskou velmocí. Na navrhování loutek, loutkových divadel i dekorací se podíleli přední čeští výtvarní umělci jako už zmíněný Stanislav Sucharda, Josef Šejnost, Karel Svolinský a mnozí další. Za zakladatele loutkářské tradice v českých zemích je považován Matěj Kopecký (1775−1847). 

 „Láska k loutkovému divadlu se u mě zrodila ve 2. třídě základní školy, kdy k nám do Hodolan zavítala s představením Zlatovláska vnučka Matěje Kopeckého se svým souborem. Tehdy mi v zákulisí na klín posadili Kašpárka, a celoživotní láska byla na světě,“ říká Miroslav Nop, který loutky sbírá přes čtyřicet let a jehož sbírka čítá přibližně 1.000 marionet. „Bez manželky, která je mou věrnou oporou i autorkou kostýmů mnohých loutek, bych se tak náročnému koníčku ovšem věnovat nemohl,“ dodává. 

Výstava instalovaná v Mánesově galerii Vlastivědného muzea v Olomouci potrvá až do 7. ledna 2018.

Komentované prohlídky vždy od 17 hodin:

8. 11. 2017

22. 11. 2017

13. 12. 2017

Statistiky návštěvnosti

TOPlist
Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

Moravia Tips
Mediální partneři
Vlastivědné muzeum
v Olomouci je
příspěvkovou organizací
zřízenou a financovanou
Olomouckým krajem

Olomouc region Card     Rodinné pasy     Senior Pas

Vlastivědné muzeum v Olomouci, nám. Republiky 5, 771 73 Olomouc
tel. 585 515 111, fax: 585 515 133, e-mail: vmo@vmo.cz, ID datové schránky: ynwiv3i