Pro návštěvníkyPro školy a rodiny

 

VÝSTAVA PRODLOUŽENA DO 26. 8. 2018!
 
 
Mykokosmos aneb Cesta do tajuplné říše hub
 
Srdečně Vás zveme na 
 
KOMENTOVANOU PROHLÍDKU
 
výstavy
Mykokosmos: Cesta do tajuplné říše hub,
 
která se uskuteční ve středu 23. května 2018 od 17 hodin v Mendelově sále.
Výstavou Vás provede pan Jiří Polčák, mykolog a autor vystavených modelů.
Akce proběhne ve spolupráci s Vlastivědnou společností muzejní v Olomouci.
Členové VSMO mají vstup volný, ostatní zájemci vstup s platnou vstupenkou na výstavu.

 

 

Houby jsou organismy, které člověka provázejí od počátku jeho existence. Byly dlouho opředeny tajemstvím a v mnoha kulturách jim byl  přikládán význam přímo magický. A právě pestrý a nesmírně zajímavý svět hub je tématem výstavy Mykokosmos  s podtitulem Cesta do tajuplné říše hub, která jistě potěší srdce každého  houbaře i mykologa.

Houbaření by se dalo bez nadsázky označit jako český národní sport. V roce 2015 například Češi nasbírali 21,4 tisíc tun hub v hodnotě 3,52 miliardy korun, jak vyplývá ze statistiky České zemědělské univerzity v Praze. Avšak naše vášeň pro houbaření není ve srovnání s dalšími evropskými národy, které houby konzumují, nijak výjimečná. Houbaření a konzumace v přírodě rostoucích hub jsou velmi  rozšířené nejen mezi slovanskými národy, ale také například ve Francii, Itálii a v Pobaltí. 

Houby jedlé, nejedlé, jedovaté i léčivé, dobře známé i netradiční, malé i obří, škodlivé i ty, které jsou chráněny zákonem, se představují v Mendelově sále Vlastivědného muzea v Olomouci od pátku 16. 3. do neděle 1. 7. 2018. V současné době je na světě popsáno více jak sto tisíc druhů hub, z nichž nejznámější jsou tzv. makromycety, tedy houby s plodnicemi pozorovatelnými pouhým okem. V českých zemích jich roste přes tři tisíce druhů, z nichž více než dvě stě si můžete na této výstavě podrobně prohlédnout díky fotografiím a modelům vyrobeným ze speciálního druhu polystyrénu. Od těch opravdových jsou téměř k nerozeznání, snad až na typickou vůni.

„Na rozdíl od klasických houbařských výstav se Mykokosmos nezaměřuje pouze na běžně se vyskytující houby, ale věnuje se také dalším, méně známým druhům, o jejichž existenci nemá většina lidí ani potuchy. Pozornost je věnována nejrůznějším aspektům biologie hub, například jejich vztahům s jinými organismy, léčebnému využití atd. Na své si tak přijdou nejen houbaři, ale i náročnější zájemci o přírodovědné poznání,“ říká Vojtěch Taraška, kurátor sbírky hub Vlastivědného muzea v Olomouci.

Na této výstavě, kterou Vlastivědnému muzeu v Olomouci zapůjčila  ornitologická stanici Muzea Komenského v Přerově ORNIS, uvidíte také nedávno popsané druhy: suchohřib topolových, který byl v Česku poprvé nalezen u Tovačova, nebo hřib šedorůžový, který byl objeven  jako pro vědu nový druh v roce 2014 v Beskydech.

K výstavě je připravena i řada  hravých edukačních prvků pro děti. Pokud tedy patříte mezi milovníky hub, nenechte si výstavu Mykokosmos  ujít a přijďte načerpat inspiraci na novou houbařskou sezonu, která už pomalu klepe na dveře!                                                                     

 Renáta Fifková, tisková mluvčí VMO

 

 

Využijte naší nabídky edukačního lektorovaného programu k výstavě Mykokosmos

POD kloboukem, který je určený pro děti MŠ a 1. - 6. tříd ZŠ.

 

Lektorovaný program lze objednat na vmodetem@email.cz


Statistiky návštěvnosti

TOPlist
Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

Moravia Tips
Mediální partneři
Vlastivědné muzeum
v Olomouci je
příspěvkovou organizací
zřízenou a financovanou
Olomouckým krajem

Olomouc region Card     Rodinné pasy     Senior Pas

Vlastivědné muzeum v Olomouci, nám. Republiky 5, 771 73 Olomouc
tel. 585 515 111, fax: 585 515 133, e-mail: vmo@vmo.cz, ID datové schránky: ynwiv3i