Andy Warhol / Výběr z díla

16. 08. 2016 – 16. 10. 2016

Vlastivědné muzeum v Olomouci


Od 16. srpna do 16. října 2016  mohli návštěvníci nahlédnout do světa pop-artu prostřednictvím výstavy Andy Warhol / Výběr z díla, jež byla pořádána Vlastivědným muzeum v Olomouci ve spolupráci s Gallery of Art Prague. Bylo na ní prezentováno přes 200 prací tohoto legendárního umělce, který se po celém světě proslavil jako malíř, grafik, ilustrátor, režisér undergroundových filmů a hudební producent skupiny The Velvet Underground. 

Andy Warhol (6. 8. 1928 − 22. 2. 1987) se narodil v americkém Pittsburghu, jeho rodiče byli rusínští přistěhovalci pocházející z vesnice Míková na východním Slovensku. Svou kariéru zahájil jako reklamní grafik a ilustrátor. Začátkem roku 1960 otevřel v New Yorku své slavné studio The Factory, kde se na večírcích objevovaly nejvýznamnější osobnosti americké kultury. O dva roky později namaloval sérii 32 kusů Cambell´s Soup a vystavil ji v jedné z newyorských galerií.  Touto výstavou se traduje začátek uměleckého hnutí pop-art v USA. V roce 1964 přestal Andy Warhol malovat a věnoval se „výrobě“ obrazů technologií sítotisku. K malování se opět vrátil na přelomu 70. a 80. let. Další oblastí jeho tvorby bylo navrhování obalů na gramofonové desky, kterému se věnoval od roku 1949 až do své smrti a vytvořil jich téměř šedesát. Zemřel předčasně po banální operaci žlučníku v jedné z newyorských nemocnic.

„Jeho dílo vyzařuje neskutečně pozitivní frekvenci, kterou dokážeme zachytit podobně, jako když navazujeme první oční kontakt s neznámou osobou. Toto poznání je navíc násobeno osobním pocitem, který zřejmě bude obtížně pochopitelný pro toho, kdo neprožil léta dospívání v East-bloku, kdy „zápaďácká“ reklama byla pro nás teenagery něco jako svátost,“ řekl Miroslav Houška, kurátor výstavy. 

Na olomoucké výstavě si mohli návštěvníci prohlédnout např. díla ze série Sunday B. Morning, jako je slavný portrét Marilyn Monroe. Portrét filmové hvězdy vytvořil Warhol na základě originální fotografie, různě interpretované barvy a skvrny dávají od jednoho díla k druhému téže tváři pokaždé novou podobu. Jde o dokonalý příklad dehumanizace mýtu v naší době a jedno z nejproslulejších děl pop-artu. Na podobném principu vznikl i portrét Mao Ce-tunga. Vystaveny jsou také série Flowers či legendární Cambell´s Soup, kolekce CatsMercedes Benz i portréty známých osobnosí, jako je Liza Minelli, Dennis Hopper aj., obaly na gramofonové desky, plakáty z Warholových výstav z celého světa nebo jedno z posledních sítotiskových děl A. Warhola Svatý Jiří a drak (Detaily z renesance) z roku 1986. 

„Dílo Andyho Warhola je stále velmi přitažlivé jak pro generaci, která dospívala v 60. letech, tak i pro generaci dnešních teenagerů“, myslí si ředitel Vlastivědného muzea v Olomouci Břetislav Holásek. „Proto připravujeme od září k výstavě edukační program pro 2. stupeň ZŠ. Na návštěvníky výstavy čeká i originální warholovský fotokoutek a pro ty nejmladší jsou připraveny omalovánky,“ dodal ředitel. 


Andy Warhol / Výběr z díla
Modul: Výstavy