Pro návštěvníkyPro školy a rodiny

Dřevěné betlémy z Podkrkonoší – Vladimír Kubík / výstava

Vladimír Kubík / Dřevěné betlémy z Podkrkonoší

 

Jako každý rok navazuje Vlastivědné muzeum v Olomouci i letos na tradici svých vánočních výstav, a tak v adventním čase připravilo otevření výstavy Dřevěné betlémy z Podkrkonoší, jejichž autorem je semilský výtvarník Vladimír Kubík. Ten se poprvé představil v olomouckém muzeu před deseti lety, a to rovněž vánoční výstavou nazvanou Andělé a ti druzí.

 

Od 8. prosince si tak mohou návštěvníci muzea zkrátit čekání na Vánoce a posléze zimní čas prohlídkou více než pěti desítek neobyčejných a netradičních dřevěných betlémů. „Vladimír Kubík začal se sochařskou tvorbou experimentovat na konci 80. let 20. století a postupem si vypracoval nezaměnitelný rukopis vyznačující se osobitou zkratkou, nadsázkou, humorem, ironií i sarkasmem,“ říká Veronika Hrbáčková, kurátorka výstavy. Primárně pracuje se dřevem, které se nebojí kombinovat i s jinými materiály, jako je kov či kámen. Pro svá díla často využívá nepotřebné předměty nalezené třeba na smetišti nebo zapomenuté na půdách a ve stodolách.

 

„Betlémy jsou samostatnou kapitolou autorovy tvorby. Při jejich realizaci vychází z podkrkonošských betlémářských tradic, přičemž se omezuje na základní figury s minimem zvířat, darovníků a dalších postav. Stěžejní a nejvíce ‚viditelnou’ postavou Kubíkových betlémů je anděl, který je metaforou současného chaotického a postmoderního světa,“ vysvětluje kurátorka.

 

K výstavě připravilo edukační pracoviště muzea lektorovaný program s výtvarnou dílnou nazvaný Zastavení u betléma. Na něm se žáci základních škol až do 21. prosince dovědí, odkud se vzala tradice betlémů nebo jak vypadají betlémy v různých koutech světa.

 

Výstava v Handkeho sále VMO potrvá až do 4. února 2018.

 

 

K výstavě je pro školy připraven edukační lektorovaný program s výtvarnou dílnou.

Statistiky návštěvnosti

TOPlist
Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

Moravia Tips
Mediální partneři
Vlastivědné muzeum
v Olomouci je
příspěvkovou organizací
zřízenou a financovanou
Olomouckým krajem

Olomouc region Card     Rodinné pasy     Senior Pas

Vlastivědné muzeum v Olomouci, nám. Republiky 5, 771 73 Olomouc
tel. 585 515 111, fax: 585 515 133, e-mail: vmo@vmo.cz, ID datové schránky: ynwiv3i