Pro návštěvníkyPro školy a rodiny

Mykokosmos / Cesta do tajuplné říše hub 24. 5. - 26. 8.

 

Houby jsou organismy, které člověka provázejí od počátku jeho existence. Byly dlouho opředeny tajemstvím a v mnoha kulturách jim byl  přikládán význam přímo magický. A právě pestrý a nesmírně zajímavý svět hub je tématem výstavy Mykokosmos  s podtitulem Cesta do tajuplné říše hub, která jistě potěší srdce každého  houbaře i mykologa.

Houbaření by se dalo bez nadsázky označit jako český národní sport. V roce 2015 například Češi nasbírali 21,4 tisíc tun hub v hodnotě 3,52 miliardy korun, jak vyplývá ze statistiky České zemědělské univerzity v Praze. Avšak naše vášeň pro houbaření není ve srovnání s dalšími evropskými národy, které houby konzumují, nijak výjimečná. Houbaření a konzumace v přírodě rostoucích hub jsou velmi  rozšířené nejen mezi slovanskými národy, ale také například ve Francii, Itálii a v Pobaltí. 

Houby jedlé, nejedlé, jedovaté i léčivé, dobře známé i netradiční, malé i obří, škodlivé i ty, které jsou chráněny zákonem, se představují v Mendelově sále Vlastivědného muzea v Olomouci od pátku 16. 3. do neděle 1. 7. 2018. V současné době je na světě popsáno více jak sto tisíc druhů hub, z nichž nejznámější jsou tzv. makromycety, tedy houby s plodnicemi pozorovatelnými pouhým okem. V českých zemích jich roste přes tři tisíce druhů, z nichž více než dvě stě si můžete na této výstavě podrobně prohlédnout díky fotografiím a modelům vyrobeným ze speciálního druhu polystyrénu. Od těch opravdových jsou téměř k nerozeznání, snad až na typickou vůni.

„Na rozdíl od klasických houbařských výstav se Mykokosmos nezaměřuje pouze na běžně se vyskytující houby, ale věnuje se také dalším, méně známým druhům, o jejichž existenci nemá většina lidí ani potuchy. Pozornost je věnována nejrůznějším aspektům biologie hub, například jejich vztahům s jinými organismy, léčebnému využití atd. Na své si tak přijdou nejen houbaři, ale i náročnější zájemci o přírodovědné poznání,“ říká Vojtěch Taraška, kurátor sbírky hub Vlastivědného muzea v Olomouci.

Na této výstavě, kterou Vlastivědnému muzeu v Olomouci zapůjčila  ornitologická stanici Muzea Komenského v Přerově ORNIS, uvidíte také nedávno popsané druhy: suchohřib topolových, který byl v Česku poprvé nalezen u Tovačova, nebo hřib šedorůžový, který byl objeven  jako pro vědu nový druh v roce 2014 v Beskydech.

K výstavě je připravena i řada  hravých edukačních prvků pro děti. Pokud tedy patříte mezi milovníky hub, nenechte si výstavu Mykokosmos  ujít a přijďte načerpat inspiraci na novou houbařskou sezonu, která už pomalu klepe na dveře!                                                                     

 Renáta Fifková, tisková mluvčí VMO

Statistiky návštěvnosti

TOPlist
Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

Moravia Tips
Mediální partneři
Vlastivědné muzeum
v Olomouci je
příspěvkovou organizací
zřízenou a financovanou
Olomouckým krajem

Olomouc region Card     Rodinné pasy     Senior Pas

Vlastivědné muzeum v Olomouci, nám. Republiky 5, 771 73 Olomouc
tel. 585 515 111, fax: 585 515 133, e-mail: vmo@vmo.cz, ID datové schránky: ynwiv3i