Pro návštěvníkyPro školy a rodiny

Historická jízdní kola ze sbírek Vlastivědného muzea v Olomouci

 

Již do druhé návštěvnické sezóny vstoupil 1. dubna 2017 zámek Čechy pod Kosířem. Premiérová sezóna byla velmi úspěšná, zámek si v roce 2016 prohlédlo přes 33.000 návštěvníků. Na tento úspěch hodlá Vlastivědné muzeum v Olomouci, které je správcem zámku, navázat i letos. Proto na začátek další návštěvnické sezóny připravilo otevření nové stálé expozice, věnované tentokrát dějinám techniky.

 

Kromě zámecké expozice, zaměřené na působení hraběcího rodu Silva-Tarouca a malíře Josefa Mánesa, láká zámek návštěvníky i do Muzea filmů Zdeňka a Jana Svěrákových či na

komentovanou prohlídku zámeckého parku. Od 1. května zde přibude nová stálá expozice Historická jízdní kola ze sbírek Vlastivědného muzea v Olomouci, které disponuje jedinečnou kolekcí jízdních kol z 19. století.

 

„Věřím, že touto expozicí potěšíme všechny milovníky cykloturistiky, pro niž jsou v zámeckém parku i v okolí Čech pod Kosířem ideální podmínky, a proto k nám řada návštěvníků právě ‚kolmo’ přijíždí,“ uvedl ředitel muzea Břetislav Holásek. V nově zrekonstruovaných prostorách v přízemí zámku se tak návštěvníci dovědí řadu zajímavostí o historii tohoto oblíbeného dopravního prostředku a o dlouhé cestě, jakou muselo jízdní kolo během 19. století urazit, než se z Draisova „běhacího“ stroje vyvinulo „bezpečné“ kolo moderního typu.

 

„Ve vystavené kolekci historických kol bude představeno čtrnáct strojů od nejstarších draisin z dvacátých let 19. století, přes Michauxův ‚kostitřas’, zcela unikátní jízdní kolo se zadním hnacím kolem na principu MacMillanova táhlového pohonu, kolekce vysokých kol až po bezpečné dámské kolo ze dvacátých let 20. století. Mimo vlastní dopravní prostředky bude vystavena i kolekce doprovodného materiálu vztahujícího se k cyklistice – historické plakáty, plechové reklamní tabule a další materiál,“ prozradil Martin Zdražil z Historického ústavu VMO, kurátor nové expozice.

 

K expozici historických jízdních kol vydává muzeum také podrobný katalog.

Statistiky návštěvnosti

TOPlist
Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

Moravia Tips
Mediální partneři
Vlastivědné muzeum
v Olomouci je
příspěvkovou organizací
zřízenou a financovanou
Olomouckým krajem

Olomouc region Card     Rodinné pasy     Senior Pas

Vlastivědné muzeum v Olomouci, nám. Republiky 5, 771 73 Olomouc
tel. 585 515 111, fax: 585 515 133, e-mail: vmo@vmo.cz, ID datové schránky: ynwiv3i