Pro návštěvníkyPro školy a rodiny

 

Bližší informace naleznete na: http://www.zamekcechy.cz/

 

 

Slavnostní otevření zámeckého areálu v Čechách pod Kosířem

 

V sobotu 2. 4. 2016 byl slavnostně otevřen hejtmanem Olomouckého kraje, Ing. Jiřím Rozbořilem a oskarovým režisérem Janem Svěrákem zámecký areál v Čechách pod Kosířem.

Majitelem zámku a parku je od roku 2008 Olomoucký kraj; správa byla svěřena Vlastivědnému muzeu v Olomouci.

Klasicistní zámek, který prošel rozsáhlou rekonstrukcí, je obklopený přírodně krajinářským parkem o rozloze 21.5 hektaru. Park patří k nejcenějším objektům historické zeleně na Moravě. Celý zámecký areál je spjat se šlechtickým rodem Silva-Tarouca.
Přítelem uměnímilovné hravěcí rodiny byl i slavný český malíř Josef Mánes, který Čechy pod Kosířem pravidelně navštěvoval a tvořil zde v letech 1849-1870.
 
V současnosti můžete navštívit nejen zmíněný zámecký park, ale i zámek samotný. První návštěvníci již měli možnost si prohlédnout stálou zámeckou expozici rodu Silva-Tarouca i Muzeum filmů Zdeňka a Jana Svěrákových.
Občerstvit se a posedět můžete v příjemném prostředí zámecké oranžerie.

 

 

Fotografie ze slavnostního otevření zámeckého areálu: 

http://www.vmo.cz/rubriky/fotogalerie/4/slavnostni-otevreni-zameckeho-arealu-cechy-pod-kosirem/

 

Muzeum Zdeňka a Jana Svěrákových se rozroste o jejich nejnovější film

 

     Nejnovější film otce a syna Svěrákových s názvem Po strništi bos, lyrický snímek o dětství a hrdinství v každém z nás, vstoupí do českých kin již ve čtvrtek 17. srpna.

 

     V těchto dnech také finišují práce na rozšíření Muzea filmů Zdeňka a Jana Svěrákových na zámku v Čechách pod Kosířem právě o tento snímek. Kromě fotografií z natáčení a drobných rekvizit návštěvníky expozice bezpochyby zaujme pletený kříž do vlasů, který nosil hlavní hrdina filmu, malý Eda Souček (ztvárněný Aloisem Grecem), a který sloužil k tomu, aby vlasy držely stále pěkně učesané a patka nepadala do čela (nosil ho v dětství i Zdeněk Svěrák), či vystavené šaty a plavky Edovy maminky (hraje ji Tereza Voříšková).

 

     Nejrozměrnějším přírůstkem do expozice je ovšem přídavná nádrž letounu Lockheed P-38 Lightning. „Ta umožňovala dvoumotorové stíhačce výrazně zvýšit dolet potřebný pro doprovázení bombardérů. Originální nádrž byla pro natáčení pečlivě zrestaurována do původní podoby a dnes je natrvalo zapůjčena Vlastivědnému muzeu v Olomouci,“ řekl ředitel muzea Břetislav Holásek.

 

     „Jako velký fanoušek Svěrákových filmů jsem hrdý na to, že právě v Olomouckém kraji máme tuto unikátní expozici. Těším se, až si prohlédnu rekvizity a předměty z nového filmu Po strništi bos, určitě se půjdu podívat i s manželkou a dětmi," uvedl hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk.

 

     Nové exponáty si budou moci návštěvníci prohlédnout od pátku 8. září 2017.

 

 

 

 

 

 

 

 

 Ke stažení:
Statistiky návštěvnosti

TOPlist
Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

Moravia Tips
Mediální partneři
Vlastivědné muzeum
v Olomouci je
příspěvkovou organizací
zřízenou a financovanou
Olomouckým krajem

Olomouc region Card     Rodinné pasy     Senior Pas

Vlastivědné muzeum v Olomouci, nám. Republiky 5, 771 73 Olomouc
tel. 585 515 111, fax: 585 515 133, e-mail: vmo@vmo.cz, ID datové schránky: ynwiv3i