Největší záhady a tajemství světa

31. 01. 2020 – 30. 08. 2020

Vlastivědné muzeum v Olomouci


„Pro někoho to může být pořádná záhada – jaká magická síla táhne do Vlastivědného muzea v Olomouci desetitisíce návštěvníků ročně? A proč zrovna u jeho pokladen stojí lidé fronty, zatímco jinde se davy netvoří? Další dráždivé otázky vám přinese nová výstava olomouckého muzea Největší záhady a tajemství světa. Unikátní sbírka představuje nejtajemnější exponáty z celého světa včetně slavné křišťálové lebky a starověkého počítače. Věřím, že až expozici zhlédnete, odhalíte podstatu mnoha netušených souvislostí a záhad. Mimo jiné i tu, kterou jsem zmiňoval hned v úvodu,“ uvedl Ladislav Okleštěk, hejtman Olomouckého kraje.

Na této exkluzivní výstavě budou moci návštěvníci zhlédnout unikátní a běžně nepřístupnou sbírku spojenou s nejtajemnějšími předměty všech světadílů světa.

I přes skutečnost, že se samozřejmě jedná jen o kolekci kopií mistrovských a výstavních replik, faksimilií a reprodukcí, bylo velmi náročné je na výstavu zajistit. Pro zajištění všech exponátů bylo nutné doslova proletět celý svět a propojit se s TOP odborníky nejen několika zemí Evropy, ale i USA, Indie, Austrálie, Hondurasu a Číny.

„Vidět na jednom místě nejznámější záhadné výtvory světa bude pro návštěvníky Vlastivědného muzea v Olomouci  úžasný zážitek. Vystavujeme samozřejmě jen kopie, ale i ty budou zpracovány do nejmenších detailů a mohu Vás ubezpečit, že to bude stát za návštěvu,“ doplnil Břetislav Holásek, ředitel Vlastivědného muzea v Olomouci.

Návštěvníci Vlastivědného muzea v Olomouci se tak mohou těšit na obří repliku sochy Moi, faksimilii nejtajemnějšího svitku světa „Voynichova rukopisu“, přesnou repliku slavného Turínského plátna, vypreparované zmenšené hlavy tsantsa, meč ve skále a další.

Starověký původ mají další vystavené exponáty, opět jako repliky: tzv. první počítač –   mechanismus z Antikythéry, Sumerská hvězdná planisféra pravděpodobně zachycující původ biblické zkázy Sodomy a Gomory, dosud nevyluštěný Krétský disk nebo tajemná Tutanchamonova stříbrná pohřební trubka někdy přezdívaná jako „hudební zbraň hromadného ničení“.

Pravděpodobně nejdražším exponátem výstavy je 1:1 replika slavné Michell-Hedgesovy křišťálové lebky. Exponát je, stejně jako originál, precizně vybroušen z jednoho krystalu přírodního křišťálu. Zajímavostí je, že původní téměř 9kg krystal pochází velmi blízko místa nálezu samotné lebky.

CODEX GIGAS, nebo-li Ďáblovu bibli

bohužel už v naší výstavě neuvidíte,

protože jsme ji již museli vrátit zpět jejímu majiteli.

 

Otevírací doba výstavy:

Únor – březen             ST – NE 10:00 – 17:00h

Duben – květen          ÚT – NE 9:00 – 18:00h

 

Cena vstupného:

120,-- Kč plné vstupné

80,--    Kč senioři od 65 let

60,--    Kč žáci ZŠ, školy/ studenti (SŠ,VŠ)

290,-- Rodinné vstupné (2 + 2, 1 + 3)

Zdarma – držitelé průkazu ZTP a jejich doprovod

 


Největší záhady a tajemství světa
Modul: Výstavy