Olomoucká univerzita / Universitas Olomucensis

11. 03. 2013 – 11. 10. 2018

Vlastivědné muzeum v Olomouci


Expozice vznikla při příležitosti 440. výročí založení olomoucké univerzity ve spolupráci Vlastivědného muzea v Olomouci a Univerzity Palackého v Olomouci za finanční podpory Olomouckého kraje, zřizovatele VMO. Je umístěna ve 2. patře muzejní budovy. Byla vytvořena během jednoho roku a představuje na pět desítek předmětů, které mají vztah k dějinám olomouckého vysokého učení. 

Vlastivědné muzeum v Olomouci v expozici vystavuje předměty ze svých sbírkových fondů numismatiky, lékařsko-lékárenského, hudebního a fondu školství. K vidění jsou staré univerzitní typáře, kopie i originály univerzitních insignií a medailí, kopie druhé nejstarší univerzitní matriky, práce významných univerzitních profesorů vydané tiskem  nebo chirurgické nástroje z 2. desetiletí 20. století. Návštěvníky jistě zaujme kopie původního rektorského žezla, které bylo vytvořeno kolem roku 1588 jako velmi kvalitní pozdně renesanční zlatnická práce z popudu biskupa Stanislava Pavlovského. Kopie je majetkem Univerzity Palackého v Olomouci, originál žezla dnes používá univerzita v Innsbrucku. Mimořádně zajímavým exponátem je skleněná harmonika ze sbírek VMO. Tento hudební nástroj byl oblíbený na konci 18. století a funguje na principu otočných skleněných misek, na něž se hraje navlhčenými prsty. Nástroj je v expozici vystaven proto, že na přelomu 18. a 19. století jej  inovoval Franz Konrad Bartl, profesor matematiky na zdejším lyceu. Šlo o Bartlův koníček, který ho proslavil více než matematika.

Součástí expozice je i rozměrné plátno nazvané Oslava založení jezuitské koleje v Olomouci z roku 1690, řada fotografií  a odborných textů, které prohlubují a  rozvíjejí  téma druhé nejstarší univerzity v českých zemích. Svými zápůjčkami do expozice přispěla také Vědecká knihovna v Olomouci a olomoucká pobočka Zemského archivu Opava.

V poslední třetině výstavního sálu je prezentována nedávná minulost a zejména současnost UP. Součástí expozice jsou dotykové obrazovky a prostor pro vědecko-populární přednášky. Univerzita Palackého počítá s využitím expozice pro pořádání besed, přijímání významných hostů či jako prostoru vhodného pro předávání medailí a ocenění.

 

„Moravská Cambridge“ v sobotním vysílání České televize

Historie.cs: Olomouc a její univerzita

Historie.cs: Olomouc a její univerzita VIDEO


Olomoucká univerzita / Universitas Olomucensis
Modul: Výstavy