Kašpárek se vrací

20. 10. 2017 – 04. 03. 2018

Vlastivědné muzeum v Olomouci


https://www.oltv.cz/kasparek-se-vraci-video-4981.html

Do kouzelného světa loutek a loutkových divadel zavedla od 20. října 2017 návštěvníky Vlastivědného muzea v Olomouci výstava nazvaná Kašpárek se vrací ze soukromé sbírky manželů Miroslava a Miroslavy Nopových. 

K vidění byl průřez českou loutkářskou produkcí 1. poloviny 20. století, která nemá ve světě obdoby. Kromě 14 loutkových divadel, stovek dekorací a rekvizit, je na ní vystaveno přes 300 marionet v různých velikostech, od klasických alšovek, které byly vytvořeny různými výrobci díky oblibě kreseb Mikoláše Alše, přes loutky Antonína Münzberga s válečkovým ovládáním, jež se používají dodnes, až po loutky JEKA (firma Jana a Elišky Králových), loutky APAS (firma Anna Preclíková a synové), které dokonce otevíraly ústa, což bylo u malých loutek nevídané, a loutky lidové. K raritám patřily dvě loutky firmy JEKA podle návrhu Ondřeje Sekory, loutka Malého prince nebo hlava Fausta vyřezaná Stanislavem Suchardou.

České země se staly od 2. poloviny 18. století, kdy se na našich vesnicích začali objevovat loutkáři, kteří svá marionetová divadla provozovali na základě koncese jako divadlo jednoho herce, loutkářskou velmocí. Na navrhování loutek, loutkových divadel i dekorací se podíleli přední čeští výtvarní umělci jako už zmíněný Stanislav Sucharda, Josef Šejnost, Karel Svolinský a mnozí další. Za zakladatele loutkářské tradice v českých zemích je považován Matěj Kopecký (1775−1847). 

 „Láska k loutkovému divadlu se u mě zrodila ve 2. třídě základní školy, kdy k nám do Hodolan zavítala s představením Zlatovláska vnučka Matěje Kopeckého se svým souborem. Tehdy mi v zákulisí na klín posadili Kašpárka, a celoživotní láska byla na světě,“ řekl Miroslav Nop, který loutky sbírá přes čtyřicet let a jehož sbírka čítá přibližně 1.000 marionet. „Bez manželky, která je mou věrnou oporou i autorkou kostýmů mnohých loutek, bych se tak náročnému koníčku ovšem věnovat nemohl,“ dodal. 

 


Kašpárek se vrací
Modul: Výstavy