Hans Christian Andersen – Vánoce v Dánsku

02. 12. 2016 – 12. 02. 2017

Vlastivědné muzeum v Olomouci


V závěru letošního roku se Vlastivědné muzeum v Olomouci opět vrací k tradici výstav věnovaných nejkrásnějším svátkům v roce – Vánocům. A protože Vánoce jsou neodmyslitelně spjaty s pohádkami, a to nejen těmi televizními, připravilo vánoční výstavu, která připomíná tvorbu jednoho z největších světových pohádkářů – Hanse Christiana Andersena (1805‒1875). Spolu s Andersenových dílem jsou na výstavě konané ve dnech 2. 12. 2016 až 12. 2. 2017 prezentovány také dánské vánoční zvyky a tradice.

   „Andersenovy pohádky jsou specifické tím, že zpravidla nekončí dobře a mnohdy jsou jejich hrdiny úplně obyčejné věci jednající jako živé bytosti. To je i případ pohádky Smrček, která v podání Petra Kubese, člena činohry Moravského divadla Olomouc, provází návštěvníky výstavou,“ uvedla Veronika Hrbáčková, kurátorka výstavy. Pohádka o vánočním stromku, jehož tradice se v Dánsku zrodila v roce 1808, vypráví o pomíjivosti všeho pozemského a pomáhá nám pochopit, že radost máme prožívat v každém okamžiku přítomnosti. Zároveň příběh věrně zachycuje, jak se v Dánsku slavily Vánoce v 19. století.

     Malí i velcí návštěvníci se na výstavě dovědí řadu zajímavostí o tom, jak Dánové, pro něž jsou Vánoce nejkrásnějším obdobím roku, tyto svátky slavili v minulosti a také, jak se liší dánské Vánoce od těch klasických českých v současnosti. Kromě různých vydání Andersenových knih budou na výstavě představeny vánoční talíře zvanéjuleplatter, které seDánsku vyrábějíod roku 1908, každý rok s jiným motivem, dánské adventní kalendáře, skřítci nisse z různých materiálu, vánoční pohlednice, speciální dánské vánoční pivo a sekt aj. Děti i dospělí se mohou také těšit na současné kolekce vánočních ozdob, které české firmy exportují do Skandinávie a kterými budou ozdobeny čtyři vánoční stromky. K vidění ovšem bude i rekonstrukce tradičního dánského kapustového stromku z umělého materiálu.

   Výstava vznikla za velkého přispění Zdeňka Lyčky, bývalého velvyslance ČR v Dánsku, a pod záštitou velvyslance Dánského království v ČR Jeho Excelence Christiana Hoppeho. „Velice mě těší rozvíjející se spolupráce s Vlastivědným muzeem v Olomouci. Tato kooperace v minulosti vedla k realizaci již několika zajímavých projektů jako například výstavám Královna DagmarGrónské mýty a pověsti či v letošním roce právě k expozici Hans Christian Andersen / Vánoce v Dánsku. Jsem proto zvědavý a těším se na to, co úspěšná dánsko-olomoucká kulturní spolupráce přinese v budoucnu,“ řekl velvyslanec.

      „Mám velkou radost, že můžeme našim návštěvníkům představit dánské vánoční zvyky. Je to již třetí výstava, která nám přibližuje tradice  této severské země, avšak první s vánoční tematikou. Rádi bychom i v příštích letech pokračovali v realizaci vánočních výstav, které budou přibližovat vánoční zvyky v zahraničí," uzavřel ředitel VMO Břetislav Holásek.

     Edukační pracoviště VMO připravilo k výstavě pro 1. stupeň ZŠ lektorovaný program s výtvarnou dílnou. Připraveny jsou také tři přednášky. Ve čtvrtek 8. 12. bude na téma České překlady Andersenových pohádek / Návštěvy Andersena v Čechách a na Moravě hovořit Helena Březinová z oddělení skandinavistiky FF UK v Praze, 15. 12. budou na téma Severské Vánoce  přednášet  Jitka Jindřišková a Michal Švec ze Skandinávského domu, z.  s., v Prazea 19. 1. 2017 představí svou přednášku Jak se žije v Dánsku Zdeněk Lyčka.

                                                                                                                         

Renáta Fifková, tisková mluvčí VMO


Hans Christian Andersen – Vánoce v Dánsku
Modul: Výstavy