Samsára

22. 04. 2015 – 31. 05. 2015

Vlastivědné muzeum v Olomouci


Výstava fotografií cestovatelky Aleny Ceplové z jejího měsíčního putování po Nepálu byla od 22. dubna do 31. května 2015 k vidění v prostorách Vlastivědného muzea v Olomouci. Patnáct velkoformátových fotografií zachycovalo nejen krajinu a přírodu této mystické země, ale také každodenní život jejích obyvatel.

„Cestu do Nepálu jsem absolvovala na přelomu září a října roku 2014. Vyrazila jsem sama, bez jakéhokoliv doprovodu, za měsíčním dobrodružstvím, z toho tři týdny jsem strávila v horách a cílem putování byl výstup na Kala Patthar, odkud je nejkrásnější výhled na Mt. Everest,“ říká znojemská rodačka Ceplová.

Název Samsára, což v sanskrtu znamená „neustálé putování“ a v buddhistickém pojetí představuje „kolo života“,  odráží skutečnost, že tento výstavní projekt je putovní. Odstartoval v březnu v autorčině rodišti a po Olomouci si jej budou moci prohlédnout také diváci v Brně, Prostějově, Šternberku či v Nymburce.

V každém městě je součástí výstavy dražba jedné z prezentovaných fotografií, v Olomouci je to snímek s názvem Tyrkysová bohyně, který zachycuje  magickou horu Čo Oju. Dražené částky se připisují na dražební arch a výtěžek z této „tiché“ dražby bude použit pro nadaci Czech Hospital paní Diny Štěrbové, známé československé horolezkyně. Pro ty, kdo se dražby nechtějí zúčastnit a přesto mají chuť podpořit tento bohulibý záměr, jsou připraveny pohlednice s totožným motivem, jejichž koupí přispějí na stejný účel.


Samsára
Modul: Výstavy