Obrazy Zdeňky Trnečkové

04. 09. 2015 – 01. 11. 2015

Vlastivědné muzeum v Olomouci


Od 4. září do 1. listopadu 2015 mohou návštěvníci Vlastivědného muzea v Olomouci nahlédnout do fantastického světa prostějovské malířky a fotografky Zdeňky Trnečkové. Umělkyně postsurrealitiské orientace vystavuje v Handkeho sále VMO na pět desítek obrazů vytvořených především technikou olejomalby a akrylomalby.

Svůj výtvarný projev představila Zdeňka Trnečková veřejnosti poprvé v roce 1997 a od té doby uspořádala více než dvě desítky samostatných výstav. Pro tvorbu Zdeňky Trnečkové jsou charakteristické zneklidňující až provokující kompozice přírodních motivů, kosmických procesů a transformací bytostí do zvláštních forem odmítajících perspektivu. Typická je pro ni velmi precizní práce v detailu i složitém kompozičním celku a snová barevnost.

Její kresby a malby mají impulzivní charakter uvolněného toku představ v zobrazení proměn hmoty a figury pomocí vlnitých linií, často s cudně erotizující tematikou. Složité obrazové kompozice vytváří autorka pomocí rafinovaného vrstvení řady symbolických prvků fantaskní povahy, které zpravidla  prostupují ústřední figurální osnovou.

„Velmi se snažím, aby bylo vždy důležitější to, co tvořím, než to, co jako výtvarník znamenám. Nevím, jak se přesněji vyjádřit. Myslím si, že v dnešním světě se svět kultury točí spíše kolem umělců samých, než kolem jejich tvorby. O obsah, hloubku, poslání, myšlenku díla atd. se nikdo nezajímá - zdá se, že už to není podstatné. V tom já vidím hrozný úpadek vnímání umění, který sice všichni cítí, ale nikdo se znepokojeně neozývá. Já sama nejsem schopna svou tvorbu rozebírat. Jsem tu přece od toho, abych tvořila obrazy - ty mají mít schopnost výpovědi. Obrazy žijí své vlastní životy. Mým záměrem je tvořit další ‚životy’ PRO KRÁSNĚJŠÍ ŽIVOTY LIDÍ,“ komentuje svou tvorbu autorka.

Veřejnosti je výstava přístupná v měsíci září denně mimo pondělí od 9 do 18 hodin, v říjnu a listopadu od úterý do čtvrtka v době od 10 do 17 hodin.

 

                                                                                    Renáta Fifková, tisková mluvčí VMO

 

http://zpravodajstvi.olomouc.cz/clanky/Snova-barevnost-i-fantaskni-predstavivost-se-nastehovala-do-Vlastivedneho-muzea-Zdenka-Trneckova-predstavuje-cudnou-erotiku-i-Bugattiho-25011


Obrazy Zdeňky Trnečkové
Modul: Výstavy