Kov a kámen

17. 06. 2015 – 13. 09. 2015

Vlastivědné muzeum v Olomouci


Výstava sochaře a medailéra Bohunila Teplého, výrazné umělecké osobnosti Olomouckého kraje a nositele řady prestižních ocenění, nazvaná Kov a kámen, je od 17. června 2015 k vidění v Mánesově galerii Vlastivědného muzea v Olomouci.

 

Představuje veřejnosti převážně nejnovější sochařskou a medailérskou tvorbu umělce, který letos oslavil 83. narozeniny a je stále tvůrčí a pozoruhodně aktivní. Díla posledních několika let, v nichž se buď kombinuje kov a kámen, nebo kovová verze sochy rezonuje s původním kamenným dílem, jsou hlavním tématem výstavy Kov a kámen.  Bohumil Teplý stále hledá nové způsoby vyjádření, i v abstrakci však citlivě udržuje rovnováhu originality, duchovně bohatého obsahu a harmonie tvaru. Jeho medaile a plastiky, portréty známých tváří (Adolf Born, František Dvořák) vynikají psychologickou hloubkou, precizností a ušlechtilostí tvaru.

 

Umělec je autorem řady soch v Olomouci, Přerově či Šumperku (např. Pomník bojovníkům za svobodu a demokracii před Právnickou fakultou UP v Olomouci), reliéfů (Poslední večeře Páně a Křížová cesta na obvodní zdi u farního kostela v Cholině) či medailí významných osobností a pamětních desek (např. medaile k 250. výročí Englerových varhan v chrámu sv. Mořice v Olomouci, pamětní desky J. G. Mendela na budově CMTF UP v Olomouci, pamětní desky Jana Čepa v Myslechovicích). Jeho umělecká díla prošla desítkami výstav doma i v zahraničí, z nichž největší samostatnou výstavou byly Stopy času v nové budově Přírodovědecké fakulty UP v r. 2010.   S Asociací umělců medailérů vystavuje na jejích salonech a mezinárodních výstavách FIDEM, kde spolu s jinými českými medailéry reprezentuje špičkovou úroveň tohoto umění v České republice.

 

V letech 1960–1978 působil B. Teplý jako odborný asistent modelování a sochařství u svého dřívějšího učitele prof. Vladimíra Navrátila na Katedře výtvarné výchovy Filozofické fakulty UP v Olomouci. Je autorem několika publikací (Zvětšování sochy pomocí tří kružidelO sochařské reprodukci, Konzervování a restaurování kamene). Po roce 1989 se věnoval restaurování památek, hlavně soch (např. socha sv. Kateřiny a sv. Václava v Grygově, socha P. Marie Immaculaty v Olomouci-Novosadech, pomník V. Priessnitze v Jeseníku). V roce 1996 byl jmenován docentem na Ostravské univerzitě.

 

Výstava Kov a kámen, kterou finančně podpořil Olomoucký kraj, je veřejnosti přístupná až do 13. 9. 2015, denně kromě pondělí od 9 do 18 hodin. Za podpory Olomouckého kraje k ní vychází rovněž reprezentativní katalog.

 

                                                                             Renáta Fifková, tisková mluvčí VMO


Kov a kámen
Modul: Výstavy