AFO bude také ve Vlastivědnému muzeu. Věda a film nás baví!

23. 04. 2024 – 28. 04. 2024

Vlastivědné muzeum v Olomouci


Zveme vás na mezinárodní festival populárně-vědeckých filmů AFO Univerzity Palackého, který se koná od 23. do 28. dubna v Olomouci a letos se bude věnovat paměti. Část programu pro všechny generace je také ve Vlastivědnému muzeu! Podívejte se, na co se u nás můžete přijít podívat. Jsou to nejen poutavé filmové projekce, ale také zajímavé přednášky, worskhopy a diskuse. Akreditace je zdarma. 

ÚTERÝ 23.4.

11.30-12.30, film

Poslední šance na záchranu života (Last Chance to Save Life)

Umíte si představit svět bez antibiotik? V současnosti nás ohrožují smrtelné infekce, které umí antibiotikům vzdorovat. Vědci ale našli netradiční cestu, jak se jim postavit: viry.

13.30-15.30, film

Podivná výprava (A Stranger Quest)

Když v dětství David Runsey propadl kouzlu kartografie, nedovedl si představit, že mu jeho koníček vydrží několik desítek let a stane se jeho celoživotním posláním. Do dnešního dne sesbíral už přes 150 000 map.

17.00-18.30, natáčení rozhlasového pořadu

Leonardo Plus: Tajemství mikrobiomu u primátu a lidí

Pořad Českého rozhlasu Plus s moderátorkou Martinou Maškovou, který vás vtáhne do světa vědců a vědkyň.

19.30-21.30, film

Svět pod zemí (Planet Soil)

V půdě se nachází 25 procent světové biodiverzity. Podzemní společenství kořínků, členovců, hub, bakterií a dalších organismů zaručuje, že půda je plná živin a zdravá. Pečují o ni farmáři praktikující regenerativní zemědělství, majitelé komunitní zahrady, univerzitní badatelé i děti ve školce.


STŘEDA 24.4.

12.00-13.30, film

Za jak dlouho začnou pejska pálit tlapičky, když vystoupí na dálnici? (How much is it uncomfortable for dogs to step out on a highway)

Pokud se řekne cesta, pravděpodobně se vám vybaví poměrně přímočarý obraz. Mnohem komplikovanější realitu zachycuje režisérka Petruželová díky pestré škále respondentů.

14.00-16.00, pásmo filmů

Místa paměti (Places od Memory)

Pásmo nonfikčních filmů ze sbírky Národního filmového archivu, ukazující zaniklá místa a dnes již neexistující krajiny v průřezu půl stoletím československé kinematografie.

16.30-18.30, film

Houba mluví (The Mushroom Speaks)

Jako malí jsme je nechtěli v polévce, jako dospělí objevujeme krásu jejich komplexnosti. Houby jsou prastaré, všudypřítomné a vládnou neobvyklou inteligencí.

19.00-20.30, přednáška

Karolína Zoe Meixnerová: Literární hysterie

Ve škole vám řekli, kdy se který spisovatel či spisovatelka narodili, kdy zemřeli aco napsali. Literární hysterie ovšem dokazuje, že jejich životy i doba byly mnohem poutavější. Poznejte je jako nikdy předtím.

21.00-22.30, film

Iluze hojnosti (Illusion of Abundance)

Příběhy tří žen z Latinské Ameriky vypráví svědectví o moderním kolonialismu, neúnavném boji za spravedlnost, odveze i naději.


ČTVRTEK 25.4.

12.00-13.30, film

Meandry aneb vymyšlená řeka (Meanders ort he Invented River)

Skupina přátel si uprostřed léta vyrazí na vodu. Pozvolna plují, s vědeckou zvídavostí a citlivostí umělce. A během jejich plavby rafter vyvěrají na povrch pravdy o stavu řek a jejich vztahu s člověkem.

14.00-16.00, workshop

Jitka Holasová: Skrz klimatický smutek k naději

Během workshopu vytvoříme prostor pro zkoumání myšlenek a pocitů, které v nás vyvolává klimatická změna. Zjistíme, jak s nimi pracovat a kde hledat cesty k aktivní naději i pro nejisté časy krize.

17.00-18.00, pásmo filmů, doporučený věk 12+

Pásmo animáků: Jak fungují vzpomínky! (How Do Memories Work?)

Pásmo nabízí několik filmů zaměřených na vzpomínky a lidskou paměť jak v subjektivním vnímání jednotlivců, tak jako součást utváření kulturní identity a uchovávání kolektivní paměti.

19.00-20.30, film

Voda pro život: Pitná voda (Water for Life:Drinking Water)

Jaký pohled na dostupnost a kvalitu vody mají čeští vědci? Jak kvalitní je naše pitná voda a bude pitná i nadále? Cyklus filmů Voda pro život hledá odpovědi na tyto otázky a odhaluje pomocí českých odborníků vodu tak, jak ji možná neznáme.

21.00-23.00, film

Archiv budoucnosti (Archiv of the Future)

Muzea shromažďují sbírky popisující naši minulost, které budou sloužit i naší budoucnosti. Nejsou však pouhými výstavními skříněmi, kam se chodí dívat návštěvníci, ale také důležitým výzkumným místem.


PÁTEK 26.4.

 

10.00-11.00, film

Robot a propast

Mezinárodní tým složený z geologů, potápěčů a robotických inženýrů se snaží jako první dostat na dno Hranické propasti – nejhlubší zatopené propasti na světě. K tomu potřebují „vycvičit“ robota speciálně konstruovaného pro tento úkol.

11.30-14.00, workshop

Petr Holík: jak se nepohádat o klimatu?

Workshop staví na principech nenásilné komunikace, aktuálních sociologických průzkumech a zkušenostech projektu Fakta o klimatu. Vydáme se za zkoumáním, jak o klimatu mluvit v klidu, konstruktivně a hlavně spolu.

14.30-16.00, film

Biomasakr (Biomassacre)

Jedna louka, jeden solární panel a několik lánů řepky olejné. Elektromobil od Tesly a starý Seat Arosa s vlastnoručně upraveným motorem. Lzde takto zjistit, které z nefosilních paliv je pro spotřebitele a budoucnost planety nejlepší?

16.30-18.00, film

Průlet historií přerovské ornitologické stanice

Snímek poutavou formou přibližuje pohnutou historii nejstarší ornitologickou stanici v Česku a osudy lidí s ní spjaté.

18.30-19.30, přednáška

Jiří Horáček: O existenci člověka a konstrukci reality

Přednáška o farmakologických vlastnostech psychedelik a jejich využití v terapii. Psychiatr a psychoterapeut Jiří Horáček je vedoucím výzkumného centra Národního ústavu duševního zdraví.

20.30.-22.00, film

Poslední (Last)

Na přelomu 70. a 80. let minulého století měla Paraguay nejvyšší míru původního zalesnění na světě, konkrétně 70 procent. Země byla plná velkých starých stromů a bujných lesů, v současnosti je však situace diametrálně odlišná.


SOBOTA 27.4.

10.00-13.00

Adam Čajka: Modernita v krizi – Odkud jdeme a kam míříme?

V posledních měsících se může zdát, že každý měsíc přibývají nové krize, kterým jsme jako společnost nuceni čelit. Kde je možné hledat jejich kořeny a jak na ně smysluplně reagovat?

13.30-15:00, film

Úžasný svět dinosaurů 2: Říše velikánů (Amazing Dinoworld 2: The Kingdom of Supersizers)

Na Zemi před miliony let chodili největší tvorové, co kdy žili, ale paleontologové při vykopávkách zjistili, že na jednom místě byli dinosauřit odlišní a mnohem větší než jinde, doslova gigantičtí. Proč tomu tak bylo?

15.30-17.30, film

Příběh člověka: Bipedalismus ( Becoming Human: Bipedalism)

Vzpřímení bylo jedním z prvních mylníků, kdy se člověk stal člověkem. Uvolněním rukou se nám otevřel celý svět používání nástrojů, obratnosti a chůze.

Temná záře nad horami ( The Dark Glow of the Mountains)

Od dávných dob, kdy se předchůdce moderního člověka napřímil a začal chodit po dvou prozkoumali lidé takřka celou planetu Zemi. Jako jedny z posledních zůstaly nenavštíveny vrcholy těch nejvyšších hor.

18.00-20:00, pásmo krátkých filmů

Shorts: samolepky vědy po kapsách (Shorts: Science Stickers in Your Pockets)

Prach je velrybou i slunečním svitem (Dust Is a Whale, Is Sunlihght)

Intimní náhled do práce mořského paleontologa Marka Bosselaerse, která našel jednu velrybu. Byla tu dříve než my, před 5 miliony let.

Slávkobraní: Pokladnice občanské vědy (Mussel Grubbing: A Citizen Science Treasure Hunt)

Na sběru slávek je vítán každý!Tento krátký film představí neobvyklé zábavnou

a inkluzivní činnost, která má zásadní význam pro přírodní prostředí, stejně jako všichni malí tvorové, jichž se to týká.

Správná místa nikdy nebývají (True Places Never Are)

V roce 1925 spatřil mladý fyzik na ostrově Helgoland inspiraci pro zrod vědy, dnes známé jako kvatntová mechanika, a svět už nikdy nebyl stejný.

Vítr je odnáší ( The Wind Is Taking Them)

Malý vědátor žijící s rodinou na venkově poblíž Baltského može rozjímá o geologii, budoucnosti planety Země, vesmíru a smrtelnosti života.

20.30-23.00, film

Zkrocená zahrada (Taming the Garden)

Gruzínský politik Ivanšvili má zálibu v krásných stromech. A to tak velkou, že je ochoten zaplatit místním obyvatelům značné sumy, aby mohl jejich stromy přemístit do své zahrady. Někteří ale nejsou spokojeni.  


NEDĚLE 28.4.

 

10.30-11.30

Vítězný film AFO59

12.30-14.30

Průkopníci mRNA (Messenger RNA Trailblazers)

Film mapuje šedesátiletý výzkum, který položil základy pro vývoj mRNA vakcín proto covid-10. Společně s hlavními vědeckými průlomy film přináší osobní příběhy průkopníků těchto inovací.


Podrobný program festivalu AFO najdete  zde.


AFO bude také ve Vlastivědnému muzeu. Věda a film nás baví!
Modul: Akce