Výstava Sestra odhaluje záhadu podobizny mladé dívky

26. 04. 2024 – 30. 06. 2024

Vlastivědné muzeum v Olomouci


SESTRA

Záhada podobizny mladé dívky

Od 26. dubna do 30. června  2024

Zapomeňte na Sherlocka. Odložte Agathu Christie. Vydejte se s námi rozplést detektivní zápletku zapomenutého portrétu mladé dívky!“

ZVEME VÁS NA KOMENTOVANÉ PROHLÍDKY VÝSTAVY SESTRA, KTERÉ SE KONAJÍ 28. 5. a 20.6. v 16:30
Komentovaná prohlídka je v ceně vstupenky. Kapacita je max. 15 osob ( z důvodu menšího výstavního prostoru). Rezervace dopředu není možná. 

Autorská výstava kurátorky Michaely Čadilové a studentky restaurování Markéty Svobodové zachycuje jedinečnou proměnu "zapomenutého" obrazu Pauline Kessler od vídeňského malíře Josefa Kesslera, který se podařilo úspěšně zrestaurovat a navrátit mu jeho původní krásu. Návštěvníci se seznámí nejen s tajemstvím tohoto díla a střípkem minulosti jedné rodiny z Loštic, ale také objeví charakteristické znaky portrétu 19. století. Nebude chybět ani jeden z nejslavnějších: portrét Boženy Němcové od Josefa Vojtěcha Hellicha. 

Podobizna mladé dívky, autor neznámý, druhá polovina 19. století, silně poškozeno. Tímto popisem byl obraz opatřen, když jej roku 1976 převáželi ze Šternberka do dnešního Vlastivědného muzea. Více jsme nevěděli… Špatný stav ale někdy může zakrývat něco velmi cenného! Poučené oko historika umění se takovou přetvářkou nesmí nechat zmást. Někdy se ale prostě neobejde bez pomoci restaurátora či technologa. Společnou prací se jim může podařit rozuzlit hádanka, která zůstávala tajemstvím dlouhá desetiletí někdy i staletí.“

(Mgr. Michaela Čadilová, Historický ústav, kurátorka fondu Etnografie, Vlastivědné muzeum v Olomouci) 

„Obraz se ke mně dostal v rámci mého závěrečného semestru jako předmět mé bakalářské práce. Příběh, který se mi v průběhu práce odkrýval, byl neuvěřitelný. Myslím, že ten pocit není možno přímo popsat, ale cítila jsem se jak v detektivní povídce. Byla to pro mě výzva a obrovská zkušenost. Tato malba je pro mě jedinečná!“

(BcA. Markéta Svobodová, studentka restaurování uměleckých děl na papírové podložce, Fakulta restaurování Univerzity Pardubice)


A jak o výstavě Sestra informovala média? 

Česká televize

Reportáž  najdete v pořadu Události v regionech plus od 6:05.

Denik.cz 

Tajemství obrazu neznámé dívky, která po desítkách let znovu dostala jméno, odhaluje nová výstava ve Vlastivědném muzeu v Olomouci (VMO). Během restaurování neznámého a silně poškozeného obrazu se odborníkům postupně podařilo zjistit autora i jméno tajemné dívky.

Hanácká drbna

Studentka oboru restaurování a konzervace uměleckých děl z Pardubické univerzity dokázala odhalit autora i skutečnou identitu dívky na obraze. Její práce tak pomohla odhalit další část historie rodiny vídeňského malíře Josefa Kesslera, který se narodil v Lošticích na Šumpersku.

Olomouc.cz

Práce kurátorů, restaurátorů a dalších expertů na historii umění se často blíží bádání detektivů či odborníků z oblasti kriminalistiky. Týmu kurátorky Michaely Čadilové se povedl husarský kousek – během restaurování původně neznámého silně poškozeného obrazu se podařilo zjistit autora i dívku zachycenou na portrétu.

Hanácké novinky

Kdo je dívka na obraze? Dávné tajemství se podařilo rozluštit. Restaurátoři Vlastivědného muzea v Olomouci po dlouhých letech zjistili nejen autora obrazu, ale po století a půl i jméno portrétované dívky. Zájem veřejnosti je obrovský, muzeum proto na 28. května a 20. června od 16.30 přidává komentované prohlídky výstavy díla.

Kudyznudy.cz

Výstava Sestra v Mánesově sále Vlastivědného muzea přináší poutavý příběh proměny obrazu sestry autora Pauline Kessler. Zároveň na něm demonstruje celou šíři, složitosti, postupy i techniky restaurátorské práce.
Zdroj: https://www.kudyznudy.cz/akce/sestra-zahada-podobizny-mlade-divky.

MF DNES

Hanácký večerník

Práce kurátorů, restaurátorů a dalších expertů na historii umění se často blíží bádání detektivů či odborníků z oblasti kriminalistiky. Týmu kurátorky Michaely Čadilové z Vlastivědného muzea v Olomouci se povedl husarský kousek – během restaurování původně neznámého silně poškozeného obrazu se podařilo zjistit autora i dívku zachycenou na portrétu.


Výstava Sestra odhaluje záhadu podobizny mladé dívky

Tisková zpráva Vlastivědného muzea v Olomouci

TZ VMO - Výstava Sestra odhaluje tajemství obrazu neznámé dívky.docx (46 kB)
Modul: Akce