Od vylodění v Normandii uplynulo 80 let. Ukážeme vám modely tehdejší vojenské techniky!

14. 06. 2024 – 01. 09. 2024

Vlastivědné muzeum v Olomouci


Milí návštěvníci, zveme vás na malou výstavu modelů vojenské techniky v prvním patře muzea. 

V těchto dnech si připomínáme 80. výročí jedné z nejvýznamnějších vojenských operací druhé světové války – vylodění spojeneckých vojsk v Normandii, známé jako Operace OVERLORD. Této akci, při níž se Spojencům podařilo úspěšně prolomit Atlantický val, vstoupit na území okupované Francie a otevřít tak západní frontu, předcházela dlouhodobá náročná příprava. Útok zahájil v noci z 5. na 6. června 1944 hromadný výsadek paradesantních jednotek na padácích a za pomoci kluzáků, na který v ranních hodinách navázalo vylodění pozemních jednotek na invazních plážích nesoucích označení UTAH a OMAHA (Američané), GOLD a JUNO (Britové) a SWORD (Kanaďané).  Operace OVERLORD se stala nejrozsáhlejší akcí svého druhu v historii. Během prvního dne, tzv. Dne D, vstoupilo na francouzské území více než 150 000 spojeneckých vojáků. Otevření západní fronty významně přispělo k ukončení válečného konfliktu v Evropě na jaře roku 1945.


Vlastivědné muzeum v Olomouci získalo do svých sbírek rozsáhlou kolekci modelů vojenské techniky vztahující se k tématice spojeneckého vylodění v Normandii v červnu roku 1944. Jedná se o soubor několika desítek kusů modelů leteckých, námořních a pozemních prostředků užitých při vylodění a následných operacích bitvy o Normandii. Širokou škálu spojenecké vojenské techniky bohužel nelze představit v kompletní historické podobě. Řada typů použité techniky nebo jejích variant totiž nikdy nebyla převedena do podoby modelů.


“Je určitě důležité připomínat si toto výročí. Byla to jedna z nejvýznamnějších vojenských operací 2. světové války, otevřela západní frontu, a tím přispěla k rychlejšímu ukončení bojů. Výstava představuje techniku, která se účastnila přímo operace Overlord, jak samotného vylodění, případně její vzdušně výsadkové části a potom i následně bojů v Normandii a západní Evropě. Je to samozřejmě pouze ukázka techniky, nemůžeme to brát jako celkový výčet. Tam bylo těch typů na tisíce,"  řekl historik a autor výstavy Martin Zdražil. 


Vystavené modely letadel a výsadkových prostředků jsou v měřítku 1:72, pouze modely pozemní techniky jsou pro lepší názornost v měřítku 1:35. Tyto větší modely pro výstavu zapůjčili soukromí sběratelé.

Autorka fotografií: Pavlína Burešová


Od vylodění v Normandii uplynulo 80 let. Ukážeme vám modely tehdejší vojenské techniky!
Modul: Akce