Empírový den

20. 05. 2017

Zámek Čechy pod Kosířem


ZAŽIJTE DEN JAKO Z ROMÁNU JANE AUSTENOVÉ NA ZÁMECKÉM SÍDLE

 

Chcete prožít jeden den jako hrdina či hrdinka románu Jane Austenové? Do doby, v níž vznikala díla Pýcha a předsudek či Rozum a cit, vás přenese Empírový den. Akce, kterou připravilo sdružení Jane Austen CZ ve spolupráci se zámkem Čechy pod Kosířem, se uskuteční v sobotu 20. května. Záštitu nad Empírovým dnem převzal pan Ladislav Okleštěk, hejtman Olomouckého kraje.

Když Olomoucký kraj přebíral před lety zámek v Čechách pod Kosířem do svého majetku, dal si za úkol objekt nejen opravit a instalovat zde nové expozice, ale především vrátit do celého památkového areálu společenský a kulturní život. Jsem rád, že se tento cíl daří plnit i díky akcím, jako je například Empírový den, který se zaslouženě stává významnou značkou na kulturní mapě Olomouckého kraje,“ řekl hejtman Ladislav Okleštěk.

První ročník této akce vznikl v souvislosti s uvedením adaptace románu Jane Austenové Emma v Moravském divadle Olomouc.  „Nyní opakujeme tento jedinečný zážitkový den již potřetí – pro všechny, kteří si chtějí na chvíli vyzkoušet historii na vlastní kůži a z pouhých diváků se stát jejími aktéry,“ uvedla Katka Báňová z pořádajícího sdružení Jane Austen CZ. „Velmi nás těší, že si tato akce získala pozornost vedení zámku v Čechách pod Kosířem, které pozvalo náš spolek, aby ji uskutečnil přímo v jeho prostorách. Účastníky tak čeká nezapomenutelný pobyt v autentickém prostředí empírového zámku,“ pokračovala pořadatelka akce.

Empírový den bude jednou z největších akcí letošní sezóny na zámku. „Náš zámek, loni otevřený veřejnosti po dlouholeté rekonstrukci, nabízí krásné interiéry připomínající osudy jedné z našich nejzajímavějších uměleckých osobností 19. století, Josefa Mánesa, a jeho mecenášů, šlechtického rodu Silva Tarouca. Společně s prostornou oranžerií s vyhlášenou levandulovou kavárnou a především nádherným anglickým parkem tvoří ideální kulisy pro konání akcí, na kterých budou ke spatření krásné dámy a elegantní džentlmeni v dobové módě, a to při činnostech typických pro 19. století – tanci, pikniku a nezávazné duchaplné konverzaci,“ řekl Martin Váňa, kastelán zámku Čechy pod Kosířem. „Na podzim si v našem parku každoročně přijdou na své milovníci vojenské historie 19. století. Nyní jsme se rozhodli oslovit také ty, kteří ke svému pojetí zajímavé akce nepotřebují rány z děl, ale spíše romantiku a pohodu protkanou atmosférou zašlých časů,“ doplnil kastelán.

Program odstartuje už v dopoledních hodinách taneční lekcí anglických kontratanců v prostoru zámecké oranžerie. Odpoledne si budete moci užít piknik v zámeckém parku, doplněný dobovými hrami, projížďkami v kočáře nebo prohlídkou zámeckých interiérů. Po podvečerním koncertu ve Velkém sále zámku akce vyvrcholí závěrečným plesem.

Vstupenky jsou již v prodeji na webu organizátora (www.empirovyden.cz) a také v Informačním centru v Prostějově, na pokladně Vlastivědného muzea v Olomouci a zámku Čechy pod Kosířem. Vedle standardní celodenní vstupenky je k dispozici také VIP vstupné s bonusy v podobě projížďky kočárem, fotoportrétu v historických interiérech zámku či „čaje o páté“ během odpoledne.

Nejzajímavější způsob, jak si akci užít, je samozřejmě v historickém empírovém oděvu, ale podle organizátorů to rozhodně není povinné. „V souladu se rčením, že ‚šaty dělají člověka’, můžu z vlastní zkušenosti říct, že takové elegantní oblečení změní i vaše chováním, které je najednou noblesnější. Dobový oděv vzbudí v lidech takovou příjemnou zdvořilost, která se dnes už moc nevidí. Na loňském pikniku a plese jsem si všiml, že lidé nejen vypadali, ale také chodili a

mluvili jinak než na dopolední taneční lekci, kde byli ještě všichni v civilu. Proto si takové události užívám v dobovém kostýmu o to více,“ říká o této stránce Empírového dne Vladan Menčík, pravidelný účastník akcí tohoto typu. „Chápu ale, že ne každému se podaří dobové šaty sehnat, každý by se v nich také nemusel cítit dobře. Ale pokud zájem o historii a o tuto akci máte, tak určitě přijďte a užijte si celý den spolu s ostatními. Bude se na co dívat.“

 Lákavé video, více informací k jednotlivým částem dne, inspiraci, co na sebe, a také fotografie z loňského ročníku najdete na www.empirovyden.cz

 

EMPÍROVÝ DEN

20. 5. 2017, zámek Čechy pod Kosířem

Program dne:

 

a) Taneční seminář 9:30 – 12:00 (zámecká oranžerie)

Účastníci se v neformální atmosféře seznámí se základy anglických kontratanců, které pak večer využijí na plese. Na seminář stačí pohodlné oblečení vhodné na tanec – dámám doporučujeme dlouhou sukni (max. po kotníky), pánům pohodlné volnější kalhoty. Obuv je nejlepší na ploché podrážce. Tance jsou jednoduché a nevyžadují žádnou předchozí taneční průpravu, takže je zvládnou všechny věkové kategorie a i lidé bez předchozích tanečních zkušeností brzy proniknou do těch nejzákladnějších prvků.

 

b) Piknik 12:30 – 15:00 (zámecký park)

Piknik z vlastních donesených zásob nebo z předem objednaných piknikových balíčků. V případě špatného počasí se piknik uskuteční pod střechou. V průběhu odpoledne nabídneme vyzkoušet si zajímavé dobové aktivity a hry či projížďky v kočáře nebo prohlídku zámku. Piknik je již příležitostí vyjít si v dobovém oděvu – prostředí zámeckého parku je velmi fotogenické.

 

c) Hudební soirée 15:00 a 17:00 (hudební salonek)

Hudební zážitek v podání dvou krásných mladých dam pod titulem Duo d'Empire proběhne přímo v historických prostorách zámku. Koncertní program vytvořený speciálně pro tuto událost je zaměřen na klavírní a vokální tvorbu českých skladatelů z období empíru, kteří žili a tvořili po celé Evropě (J. Mysliveček, L. Koželuh, J. L. Dusík, F. X. Dušek, J. K.Vaňhal, V. J. Tomášek, V. J. Voříšek). Bonusem jsou skladby, které budou povědomé všem ctitelům Jane Austen.

 

d) Závěrečný slavnostní ples 20:00 – 0:00 (zámecká oranžerie)

Vyvrcholením celého dne bude slavnostní ples, kde se setkají všichni aktéři celého dne a v tanečním reji zažijí něco z nádherné atmosféry galantních časů minulých a období Regency, kdy se na tanečním parketu setkávaly široké vrstvy obyvatel malebného anglického venkova. Tanec proběhne vždy s vysvětlením / zopakováním a následnou nápovědou v průběhu; tance jsou relativně jednoduché a proveditelné i bez účasti na dopolední taneční lekci. K tanci zahraje živá hudba v podání smyčcového kvarteta z Moravského divadla Olomouc.


Empírový den
Modul: Akce