Jiří Suchý

08. 10. 2011 – 29. 01. 2012

Vlastivědné muzeum v Olomouci


Vlastivědné muzeum v Olomouci – sál sv. Kláry

8. 10. 2011 – 29. 1. 2012

 

pořadatelé výstavy

Vlastivědné muzeum v Olomouci                                                  

K osmdesátinám Jiřího Suchého připravilo Vlastivědné muzeum v Olomouci výstavu, jejímž cílem je ve zkratce zmapovat životní dráhu a uměleckou tvorbu člověka, který se nesmazatelně zapsal do povědomí několika generací diváků, posluchačů a čtenářů. Ve Velkém sále Vlastivědného muzea v Olomouci byly kromě více než stovky fotografií Ivana Englich a Dušana Dostála, dvorních fotografů divadla Semafor, vystaveny desítky Suchého výtvarných  prací -  grafiky, koláže, fotografiky, návrhy divadelních kostýmů i osobní korespondence. Návštěvníci si mohli prohlédnout také průřez sbírkami Jiřího Suchého, který je například sběratelem historických přileb, fotografií, svatých obrázků, fonografů a lateren. Prezentovány byly ve spolupráci s Vědeckou knihovnou v Olomouci a Knihovnou města Olomouce rovněž Suchého literární díla, hudební nahrávky či notový materiál. Na výstavě vznikl „čtenářský koutek“, v němž se mohli návštěvníci pohodlně usadit a začíst se do některé ze Suchého knížek.

„V Suchého tvorbě lze najít touhu, lásku, ale i smutek či utrpení. Vše, co přináší život. Ale všechna jeho díla jsou prostoupena všudypřítomným humorem. Podle učebnic anatomie je člověk obdařen pěti smysly, ale Jiří Suchý po celý život  disponuje navíc smyslem pro vtip a smyslem pro něhu. Tato kombinace je jedinečná a neznám jiného člověka, který by dokázal darů od dobrých sudiček takto využít,“ řekl ředitel muzea a iniciátor výstavy Břetislav Holásek. 

Výstava byla slavnostně zahájena 18. října 2011 v 16.30 hodin ve Václavkově sále VMO za osobní účasti Jiřího Suchého a Jitky Molavcové. Záštitu na výstavou převzal hejtman Olomouckého kraje Martin Tesařík a jejími partnery byly také Statutární město Olomouc, Univerzita Palackého v Olomouci, Moravské divadlo Olomouc a Vědecká knihovna v Olomouci.

K výstavě byl vydán reprezentativní katalog, jehož součástí jsou mimo jiné i gratulace, které k této příležitosti zaslaly Jiřímu Suchému významné osobnosti české kultury a vědy (Václav Havel, Jiří Menzel, Miloš Forman, Jitka Molavcová, Karel Gott, Jiří Grygar).

Přínos Jiřího Suchého pro českou kulturu se rozhodla ocenit i Univerzita Palackého. Podle slov jejího rektora Miroslava Mašláně „je pan Jiří Suchý osobou, která si podle rozhodnutí vědecké rady Univerzity Palackého  zasluhuje toho nejvyššího ocenění, jímž je udělení titulu doktor honoris causa, ale také materií ke studiu a předmětem výuky v uměnovědných oborech.“ Čestný doktorát Univerzity Palackého převzal pan Jiří Suchý při slavnostním ceremoniálu 19. října 2011 ve 14 hodin v Arcibiskupském paláci. 


Jiří Suchý
Modul: Výstavy