UMĚNÍ ZHEN SHAN REN Mezinárodní výstava obrazů

06. 03. 2019 – 05. 05. 2019

Vlastivědné muzeum v Olomouci


Umění Pravdivosti, Soucitu a Snášenlivosti


Výstava se zabývá tím, co by mohlo být nazýváno věčnými otázkami člověka: proč dobří a nevinní lidé trpí? Je následování duchovní praxe hodno ceny, kterou by tato cesta mohla ukládat – ceny pravděpodobně vysoké jako sám život? Je vesmír spravedlivý? Obstojí morální principy pravdivosti, soucitu, milosrdenství, dobroty a vůle nepoddat se utrpení, zlu, totálnímu bezpráví a zdánlivé bezmoci v konfrontaci se systematickým fyzickým, psychickým či ekonomickým a sociálním násilím v rukou autokratického, totalitního, násilnického a otevřeně ateistického státu? Odpovědi nabízené umělci jsou pozitivní.


Iniciátorem výstavy byl akademický sochař a malíř Zhang Kunlun, který zažil mučení v čínském systému nucených prací – čínské verzi sovětských gulagů (koncentračních táborů). Zhang po propuštění zotavil své tělo a mysl díky duchovní disciplíně Falun Gong, pro kterou byl pronásledován a díky které objevil a pochopil to, čemu se po desetiletí učil – umění.


V roce 2004 Zhang seskupil další umělce, kteří prožili to samé nebo s ním soucítili. Všichni cítili potřebu zvednout svůj hlas a poukázat na osudy těch, kdo v Číně dodnes zažívají podobný osud jako Zhang. Lidí, kteří se stali zejména kvůli svému duchovnímu přesvědčení cílem toho, co jeden z hlavních lidskoprávních advokátů označil jako „hrůzostrašnou formu genocidy“. Umělci se postavili násilí i lhostejnosti tím, co umí – svojí tvorbou.


Tato hluboce dojímavá výstava může zapůsobit na každého, koho zajímají univerzální a
duchovní témata, lidské osudy v jejich drsnosti a utrpení, ale také v naději, laskavosti a
soucitu. Ti, které zajímá současný svět a konkrétně Čína, si na výstavě přijdou na své. Mnohé z toho, co díla zobrazují, se v Číně momentálně děje, a to jak v tom pozitivním, taknegativním smyslu. Výstava je tedy – mimo jiné – současná a aktuální, vhodná jako doplněk občanské výchovy pro žáky 8. a 9. tříd základních škol a studenty středních škol.


Výstava za dobu své existence hostovala v prestižních uměleckých galeriích, kulturních centrech, knihovnách a školách ve více než 200 městech ve 40 zemích světa.

Loni byla výstava k vidění také v Parlamentu České republiky.

Ve Vlastivědném muzeu je tato unikátní výstava k vidění do 5. května 2019.

Výstava je přístupná zdarma.

VideoSpot: https://www.youtube.com/watch?v=aljNOEpuvAY&feature=youtu.be


UMĚNÍ ZHEN SHAN REN Mezinárodní výstava obrazů

Zhen Shan Ren – pozvánka

Pozvánka (298 kB)
Tisková zpráva.docx (15 kB)
Modul: Výstavy