ČESKÉ ENCYKLOPEDIE v regále i pod lampou

10. 06. 2020 – 23. 08. 2020

Vlastivědné muzeum v Olomouci


PRVNÍ NOVÁ VÝSTAVA ZNOVUOTEVŘENÉHO VLASTIVĚDNÉHO MUZEA V OLOMOUCI!

----------

Video Spot z vernisáže výstavy a křtu nové publikace s Ondřejem Vetchým:

https://www.youtube.com/watch?v=ILRTZhC0-ds&feature=youtu.be

https://www.vmo.cz/video-spoty-vlastivedneho-muzea-v-olomouci

----------

„Encyklopedie není obyčejnou knihou. Nemá člověka pobavit nebo napínat, ale sdělit mu poznání. A protože úroveň lidského vědění se mění, mění se také encyklopedie. Jak moc? To se dovíte právě na nové výstavě Vlastivědného muzea v Olomouci,“ uvedl Ladislav Okleštěk, hejtman Olomouckého kraje. Výstava České encyklopedie v regále i pod lampou je zcela výjimečnou přehlídkou vývoje českých naučných slovníků.

„Doposud nikdy nebyla nikdy prezentována tak obsáhlá historie všeobecných naučných slovníků v kontextu našich dějin. Osobně jsem proto velmi potěšen, že právě kurátoři našeho muzea připravili tento nádherný projekt,“ doplnil Břetislav Holásek, ředitel Vlastivědného muzea v Olomouci.

Výstava vás provede historií tvorby všeobecných encyklopedií od prvního pokusu Františka Palackého. V nejrůznějších variantách představí nejslavnější českou encyklopedii: Ottův slovník naučný. K vidění budou i unikáty jako Naučný slovník aktualit z let 1938 a 1939, Nový Orbis pictus nebo jen těžko čitelné kapesní vydání B. Kočího Malého slovníku naučného. Muzeum přiblíží  nelehký proces, jak slovníky přicházely na svět, jak rostly a krásněly, i jak se neřízeným narůstáním svých svazků vlastním otcům vymykaly z rukou. Prezentace taktéž ukáže, v jaké náladě encyklopedie vznikaly, nebo jak byla encyklopedistika zneužívána totalitními režimy. V neposlední řadě výstava upozorní na to, čeho si na encyklopediích cenilo dobové publikum, a na co jednotliví vydavatelé lákali své potenciální kupce.

„Návštěvník tak bude moci obdivovat lesk zlacených slepotiskových vazeb a různé typy ilustrací, kterými vydavatelé své encyklopedie obohacovaly. Jako připomínku dávné minulosti představí velkoformátové mědiryty k Diderotově encyklopedii z druhé poloviny 18. století,“ podotkli kurátoři výstavy Silvie Novotná a Jiří Černý.

Výstava zaujme i svou velkolepě pojatou grafickou výpravou. Díky rozměrné a přehledné časové ose  se návštěvník velmi lehce zorientuje ve vývoji české encyklopedistiky. V interaktivní sekci „pod lampou“ si návštěvníci budou moci prolistovat tisící jubilejní výtisk časopisu Zlatá Praha vydávaného Janem Ottou. Bez ostychu se budou moci začíst do více než dvou tuctů českých encyklopedií. Zastoupen je reprezentativní výběr od těch nejstarších až po obrazové publikace porevoluční doby. Slovníky z doby totality návštěvníkům připomenou léta dávno minulá a osvěží  vzpomínky na svazky, které se možná kdysi nacházely i v jejich knihovně.

K výstavě vychází i nádherně ilustrovaná publikace o historii encyklopedií v Českých zemích s názvem České encyklopedie. Historie a proměny naučných slovníků, kterou pokřtila mimo jiné i významná osobnost, herec Ondřej Vetchý.

„Jsem moc rád, že mohu být v tomto krásném, historickém městě. Musím se Vám přiznat; já nepoužívám internet, pouze na čtení novin, což mi ani kolikrát radost nedělá. Sám mám doma naučný slovník, takové „bichle“, ještě s razítkem knihovny Okříšky, do kterých se rád dívám…,“ řekl herec Ondřej Vetchý, který si na vernisáž ve Vlastivědném muzeu pouze „odskočil z jihlavských lesů“, kde již tři měsíce zcela zdarma pracuje a pomáhá.

Vernisáž moderoval producent, moderátor a zakladatel FC Amfora, Petr Salava.

„Až budete z muzea odcházet, udělejte si chvilku na návštěvu dalších zajímavých míst v našem regionu. Určitě vás potěší, jak se změnil, a jistě se mnou budete souhlasit, že by si také Olomoucký kraj zasloužil vlastní encyklopedii. Kdo ví, možná se dočkáme,“ doplnil na závěr Ladislav Okleštěk, hejtman Olomouckého kraje.

Výstava bude ve Vlastivědném muzeu v Olomouci k vidění do 23. srpna 2020 a publikaci si můžete zakoupit na recepci muzea nebo u vybraných knihkupců.

 


ČESKÉ ENCYKLOPEDIE v regále i pod lampou
Modul: Výstavy