Stud i um Pavla Rozsívala

11. 12. 2020 – 20. 06. 2021

Vlastivědné muzeum v Olomouci, Mánesova galerie


VÝSTAVA PRODLOUŽENA AŽ DO 20. 6. 2021!

Medailonek k otevření výstavy:

https://youtu.be/Q5XB2kTaWFM

----------

Tisková zpráva

Vlastivědné muzeum v Olomouci

Pavel Rozsíval – Stud i um.

Výstava k životnímu jubileu 60-tých narozenin olomouckého malíře a fotografa

(11. 12. 2020 – 31. 1. 2021 / Mánesova galerie).

Výstava s názvem „Stud i um“, konaná v Mánesově galerii Vlastivědného muzea v Olomouci představuje nejnovější uměleckou tvorbu Pavla Rozsívala. Návštěvníci se mohou těšit na kolekci maleb a kreseb doplněnou trojrozměrnými objekty a videoprojekcí. Součástí výstavy jsou také autorské velkoformátové fotografie aktů a zátiší, které jsou instalovány na chodbě v 1. patře muzea. Prezentovány jsou snímky z cyklu Muzeálie, jež získaly řadu celostátních ocenění. K výstavě je vydán reprezentativní katalog obsahující barevné reprodukce nejen vystavených děl, ale i autorových prací spadajících do jeho předchozích tvůrčích období.

Pavel Rozsíval, narozen 31. 12. 1960 v Olomouci, se vedle malování a fotografování věnuje také grafickému designu a objektové tvorbě. V letech 1997 – 2005 studoval Institut tvůrčí fotografie Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě. Poprvé samostatně vystavoval roku 1998 v Galerii ČOB v Olomouci. Pro jeho výtvarný projev je typická malba olejovými barvami, temperou a akrylem. Pomocí geometrické konstrukce na svých plátnech zachycuje meditativně snové krajiny. Světlo, lidské tělo a příroda jsou hlavními složkami jeho vystavených fotografických aktů. V dalším představeném fotografickém souboru nazvaném Muzeálie navazuje na tradici surrealismu čerpající z estetiky náhodných setkání a existenciálního absurdna. Nehybné, mrtvé předměty v jeho pojetí ožívají v nových kontextech. Výsledkem jsou poetická zátiší konfrontující příběhy a události z dob minulých i časů dnešních.

„Přeji Pavlovi Rozsívalovi ještě další a výraznější umělecký růst a jsem hrdý na naši, myšleno, muzejní spolupráci,“ uvedl Břetislav Holásek, ředitel Vlastivědného muzea v Olomouci.

 

Název výstavy: Pavel Rozsíval – Stud i um
Termín: 11. 12. 2020 – 31. 1. 2021
Místo: Vlastivědné muzeum v Olomouci, nám. Republiky 5, 771 73 Olomouc, Mánesova galerie + chodba 1. patro


Stud i um Pavla Rozsívala
Modul: Výstavy