Cesta do ticha

21. 10. 2022 – 08. 01. 2023

Vlastivědné muzeum v Olomouci


Jana Vykydalová (narozena v r. 1962 v Olomouci)

Vystavené fotografie budou z posledních 10 let, z období, kdy se autorka věnuje převážně analogové černobílé fotografii.

Své filmy i výsledné fotografie si sama zpracovává ve fotokomoře. Její fotografie jsou ve většině kontaktní kopie ze středních či velkých formátů negativů (13x18cm nebo 18x24cm).  Fotografování se věnuje ve svém volném čase. Používá středoformátové fotoaparáty (např. Flexaret II) a velkoformátové kamery (např. Magnola nebo FKD). V její tvorbě je nejvíce zastoupena krajinná fotografie. Náměty pro fotografování nachází zejména v Litovelském Pomoraví a v krajině lužních lesů kolem Sluňákova v Horce nad Moravou, kam se opakovaně vrací sama nebo společně se svými fotografickými přáteli.

Tvůrčí fotografické zázemí nachází na výtvarném oboru DDM Olomouc, kde od roku 2012 navštěvuje kurz Tvůrčí fotografie pro dospělé. Zde se také postupně zformovala tvůrčí fotoskupina Cesta. Jana Vykydalová je také členkou Fotografické sekce Vlastivědné společnosti muzejní při VMO. V roce 2016 absolvovala Hradeckou fotografickou konzervatoř.


Cesta do ticha
Modul: Výstavy