Dětský svět ve Vlastivědném muzeu v Olomouci

01. 12. 2022 – 27. 08. 2023

Vlastivědné muzeum v Olomouci


"Muzeum připravilo výstavu tak, jak by si ji postavily samy děti"

Rozhovor se scénografem výstavy Honzou Tomšů

-

Jak se za posledních dvě stě let proměnilo dětství, přibližuje výstava nazvaná Dětský svět – dítětem v 19. a 20. století. V největším výstavním sále sv. Kláry ji aktuálně nabízí Vlastivědné muzeum v Olomouci. „Výstava je unikátní ve své celistvosti. Nabízí hračky, ale i informace od porodu až po hry a volný čas,“ vysvětluje v rozhovoru scénograf výstavy Jan Tomšů.

Čím jste se při tvorbě výstavy inspiroval?

Přemýšlel jsem, jakou by výstava měla mít atmosféru. Přitom jsem se pokusil vzpomenout si na to, co pro mě rané dětství znamenalo, jak jsem jej trávil. Vybavil jsem si, jak moc rád jsem objevoval tajemné prostory, což mi vlastně zůstalo doteď. Schovával jsem se ve skříních, stavěl domečky nebo bunkry, a to jsem se snažil i do této výstavy přenést. Dostat tam esenci toho, že si to mohly postavit děti samy. Současně si hrajeme s dětskou dimenzí světa a jeho viděním, neplatí tak pravidla, co by mělo být menší, co větší. Najednou se jednoduše ocitnete ve skříni, v bunkru či v prostředí, které je v dětském pokojíčku. Nepracovali jsme s konkrétní realitou, snažili jsme se ji spíš popírat.

Součástí jsou i předměty, které dokládají proměnu dětství v čase. Jak jste pracoval s nimi?

Snažili jsme se vytvořit prostředí, které by odpovídalo skutečným dětským pokojíkům, kde soklů a podstavců vlastně ani moc není. Spíš jsme se zaměřili na různé matrace, deky, věci, se kterými si děti běžně hrají. Takže třeba kočárky stojí na dřevěné dráze, kterou si spousta dětí, i můj dvouletý syn, staví z toho, co doma najdou. Snažili jsme se vyhnout tradičnímu muzejnímu pojetí výstavy, chtěli jsme se přiblížit dětskému chápání světa.

Ovšem vrátit se do dětských let nemusí být pro dospělého úplně snadné. Jak zajímavá práce pro vás tato výstava byla?

Hodně zajímavý je prostor kaple. Pracovat v tak velkém, prázdném, ale celistvém prostoru a zaplnit jej něčím, co by splňovalo vizi architektury, to byla výzva. Tou druhou pak byl návrat do dětské mysli. Byla to velká výzva, kterou jsem ale přijal s nadšením, i když řada věcí nešla vymyslet předem. Zajímavé bylo i to, že velká část materiálu, který jsme použili, je recyklovaná.

Na co byste speciálně upozornil?

Je to jediná výstava v Olomouci, kde je funkční skluzavka a jedna z prvních videoher. Zároveň je jedinečná v tom, že jde o velký časový průřez. Jdeme od těhotenství, porod, péče o miminko až po volný čas. Právě ucelenost výstavy je hodně unikátní.

---

Nová výstava ve Vlastivědném muzeu v Olomouci provede dětstvím. Ukáže, jak se mění

Proměny dětství za posledních 200 let přiblíží výstava Vlastivědného muzea v Olomouci. Dětský svět – dítětem v 19. a 20. století se otevře v největším výstavním sále sv. Kláry 1. prosince a přístupný bude až do srpna příštího roku.

„Nová výstava návštěvníkům nabídne pohled na to, jak se naše dětství proměňuje, a to se všemi jeho aspekty. Chybět nebudou dobové věci, spousta hraček, ale také interaktivní prvky, jako je skluzavka nebo dokonce speciální počítačová hra. Dětem chceme ukázat, jak se doba změnila a jejich rodiče možná i se špetkou nostalgie vrátit do ještě bezstarostných let,“ uvedl Jakub Ráliš, ředitel Vlastivědného muzea Olomouc.  

Výstava je tematicky rozdělená do jednotlivých období, která se životem dítěte bezprostředně souvisí. Návštěvníky provede těhotenstvím, porodem a péčí o malé dítě. „Nabídneme kolébky, postýlky, oblečení, kojenecké lahve i umělou výživu, která dlouho nebyla běžnou součástí péče o dítě, a pokud matka nemohla kojit, nastal veliký problém. Umělá výživa s sebou totiž nesla nemalá rizika,“ prozradila Veronika Sovková, jedna z kurátorek Vlastivědného muzea v Olomouci, která výstavu připravuje.   Další část se věnuje školským zařízením všech typů. Opatrovnám a jeslím, mateřinkám, základním školám i středním či odborným školám. Návštěvníci se také dozví, od kdy děti začaly mít vlastní pokoj a opomenuta nebude ani dětská móda. V neposlední řadě výstava upozorní i na to, že se změnil způsob trávení volného času. „Velkou část výstavy tvoří hračky. Nejstarší pochází z 19. století, další z prvních dekád století nového a designové kousky jsou ze 60. let 20. století. Na některé si mnohý návštěvník určitě sám vzpomene, dokonce bude mít možnost zahrát si jednu z prvních počítačových her,“ přidala Andrea Jakubcová, kurátorka výstavy. Doplnila, že k vidění bude i staré dětské kolo z přelomu 19. a 20. století, sáňky, brusle, lyže ze 30. let 20. století nebo například pionýrský kroj.

Výstava, která potrvá od 1. prosince do 27. srpna příštího roku, se skládá z předmětů ze sbírek Vlastivědného muzea v Olomouci, ale také několika dalších institucí: Městského muzea a galerie Polička a Centra Bohuslava Martinů v Poličce, Muzea Komenského v Přerově, Muzea východních Čech v Hradci Králové, Regionálního muzea a galerie v Jičíně-Muzea hry, Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě, Vlastivědného muzea v Šumperku a Východočeského muzea v Pardubicích.

„Téma, které Vlastivědné muzeum v Olomouci zpracovává, je velmi příjemné, vychází totiž ze života. Sám mám malé děti, a tak jejich svět intenzivně vnímám. Také proto se na výslednou podobu výstavy velmi těším,“ doplnil Jan Žůrek, radní Olomouckého kraje pro oblast kultury a památkové péče. 

VSTUPNÉ:

https://www.vmo.cz/detsky-svet-ve-vlastivednem-muzeu-v-olomouci-do-27.-8.-2023


Dětský svět ve Vlastivědném muzeu v Olomouci
Modul: Výstavy