Skrytá krása: Středověké rukopisy z našich sbírek

27. 01. 2023 – 23. 04. 2023

Vlastivědné muzeum v Olomouci, Handkeho sál


Skrytá krása: Středověké rukopisy z našich sbírek

27. 01. 2023 – 23. 04. 2023

Vlastivědné muzeum v Olomouci, Handkeho sál

 

Naskytne-li se nám příležitost nahlédnout do nitra středověkých rukopisů, nezřídka kdy nám vyjeví pestrobarevnost a lesk svých iluminací. Jinak tomu není ani u souboru zvenčí nenápadných pergamenových a papírových kodexů ze sbírek Vlastivědného muzea v Olomouci. Cílem komorní přehlídky je představit středověké rukopisy, které byly doposud uzamčeny v trezorech. Přitom většina kusů bude novodobé veřejnosti ukázána vůbec poprvé. Dokonce i proslavenou a taji opředenou Olomouckou knihu věšteb mohlo publikum na Moravě shlédnout naposledy před více než dvaceti lety.

Výstava chce zároveň tříbit zrak a navádět, jak a na co se dívat. Zabývá se proto nejen procesem, jak knihy vznikaly, ale osvětluje rovněž různé typy knižní výzdoby a ptá se po funkci vystavených rukopisů. Na konkrétních příkladech nechává poznat středověkou knižní kulturu a upozorňuje, čím jsou i zdánlivě nudné svazky zajímavé. Díky tomu nabízí pohled jak na dokonale iluminované středověké kodexy, tak i na jejich chudší příbuzné, od nichž se toho o dobové praxi můžeme hodně naučit.

Přehlídku obohatí doprovodný program.

Kromě přednášky a kurátorských komentovaných prohlídek pro širokou veřejnost https://www.vmo.cz/akce/245/skryta-krasa--prednaska (Jiří Černý, Soňa Černá) uspořádá Vlastivědné muzeum v březnu a dubnu sérii prakticky zaměřených workshopů Markéty Poskočilové https://www.vmo.cz/akce/246/skryta-krasa--workshopy-pro-skoly-i-pro-verejnost, které se budou zabývat vznikem rukopisné a tištěné knihy. Přesné termíny naleznete následně na webu muzea a facebooku. Rezervace pro školní skupiny je možná na emailové adrese valenta@vmo.cz.

Vzdělávací workshopy | Podrobnosti ke stažení zde


Skrytá krása: Středověké rukopisy z našich sbírek

Tisková zpráva - Skrytá krása: Středověké rukopisy z našich sbírek

TZ_Vlastivědné muzeum představí unikátní Olomouckou knihu věšteb.pdf (160 kB)
Modul: Výstavy