Vlastivědné muzeum vystavuje nejlepší amatérské fotografie

17. 05. 2024 – 22. 06. 2024

Vlastivědné muzeum v Olomouci


To nejlepší z tvorby amatérských fotografů z celé České republiky představuje do 22. června Vlastivědné muzeum v Olomouci (VMO). Prezentace je součástí Národní soutěže fotografie (NASFO), která je pozvánkou pro všechny nadšence a příznivce papírové podoby snímků. 

O přízeň poroty se letos ucházelo 196 soutěžících v devíti kategoriích. Komise hodnotila fotografie vytištěné, nebo dokonce zhotovené původní analogovou technikou. Nejvíce snímků dorazilo do kategorie A5 – Ucelená kolekce, kde šlo nejlépe poznat schopnosti a umění autorů. Soustavná několikaletá práce na jedno téma dobře ukazuje, jestli měl přihlášený fotograf jen štěstí na jeden dobrý záběr, nebo v něm opravdu něco je.

Je inspirující vidět, kolik lidí se věnuje fotografování na vysoké úrovni, i když to není jejich povolání. Dokáží se dívat na svět kolem sebe pozorně, zaujatě a s neutuchajícím okouzlením a fascinací. V letošním ročníku je několik ‚hvězd‘, které dostanou ocenění hned v několika kategoriích – kvalita jejich snímků vyčnívala nad ostatními,“ řekla organizátorka Denisa Šinkovská Mikolášková z VMO, kterou z vystavujících autorů a autorek zaujala Monika Půlpánová a její seriál Krajiny, kdy autorka tiskla fotografie stromů, ptáků, trní a křídel na průsvitný papír a výsledný snímek vždy složila ze dvou vrstev. „Vznikly tak velmi poetické a subtilní obrazy, které lze prohlížet z obou stran.“

Rekordní počet přihlášených snímků

Olomoucký fotograf a pedagog Petr Zatloukal potvrdil, že letos se o přízeň poroty ucházelo 1534 snímků.Vždycky mám radost, když se potkám s dobrými fotografiemi a dobrými fotografy při rozhodování. Samozřejmě dochází k některým malým výměnám názorů, protože posuzování je individuální záležitost, vždy ale nakonec dojdeme ke shodě,“ poznamenal Zatloukal, který je předsedou poroty soutěže NASFO. Fotografie vybíral také renomovaný fotograf Jindřich Štreit, oceňovaná dokumentární fotografka Dana Kyndrová, teoretička a historička fotografie Věra Matějů, fotograf a pedagog Svatopluk Klesnil, olomoucký fotograf Daniel Schulz a slovenský fotograf a metodik Miroslav Zaťko.

Soutěž amatérské fotografie existuje již 54 let

Posláním soutěže je srovnání tvorby fotografů, kteří nejsou na své tvorbě existenčně závislí. V roce 1970, kdy soutěž začínala, byla většina fotografů součástí fotoklubů a stát hojně přispíval na jejich činnost. „Dnes jsou sice fotografové také organizování ve fotoklubech, případně ve Svazu českých fotografů, ale většinu nákladů spojených s tímto koníčkem nesou sami. Jsem proto velmi rád, že neztratili zájem a že v každém období soutěž vychovala mnoho vynikajících fotografů,“ řekl Milan Sedláček z pořádající organizace NIPOS-ARTAMA. Dodal, že počet přihlášených snímků letos oproti loňsku stoupl na dvojnásobek.

Národní soutěž je určena dětem, mládeži a dospělým. Z pověření a za finančního přispění Ministerstva kultury pořádají NIPOS-ARTAMA, Svaz českých fotografů, z. s. a Vlastivědné muzeum v Olomouci ve spolupráci s Centrem uměleckých aktivit Hradec Králové a Domem dětí a mládeže Olomouc. Záštitu převzal ministr kultury Mgr. Martin Baxa, hejtman Olomouckého kraje Ing. Josef Suchánek a primátor statutárního města Olomouce Mgr. Miroslav Žbánek, MPA.

Ceny do soutěže věnovali vydavatelství Zoner Press a společnost Meopta.  Více na www.nasfo.cz, http://www.fotonarodni.cz; www.scf.cz; www.nipos.cz.

Foto poroty NASFO : Štefan Berec


NASFO A MÉDIA

Náš region, ČTK

Vlastivědné muzeum v Olomouci (VMO) vystaví od příštího týdne nejlepší snímky z tvorby amatérských fotografů z celé republiky. Prezentace je součástí Národní soutěže fotografie (NASFO). Součástí klání budou doprovodné aktivity, jako jsou výstavy, tvůrčí dílny nebo přednášky, sdělila mluvčí muzea Martina Vysloužilová. Fotografická výstava bude otevřena 17. května a potrvá do 22. června. Muzeum soutěž hostilo také loni, kdy se do města přehlídka děl tuzemských amatérských fotografů vrátila po 30 letech.

Olomouc.cz

To nejlepší z tvorby amatérských fotografů z celé České republiky představí od 17. května do 22. června Vlastivědné muzeum v Olomouci (VMO). Prezentace je součástí Národní soutěže fotografie (NASFO), která je pozvánkou pro všechny nadšence a příznivce papírové podoby snímků. Součástí soutěže je řada doprovodných aktivit – výstavy, workshopy nebo přednášky.

Hanácké novinky

To nejlepší z tvorby amatérských fotografů z celé České republiky představí od 17. května do 22. června Vlastivědné muzeum v Olomouci. Prezentace je součástí Národní soutěže fotografie, která je pozvánkou pro všechny nadšence a příznivce papírové podoby snímků. Součástí soutěže je řada doprovodných aktivit – výstavy, workshopy nebo přednášky.

Hanácký večerník 

To nejlepší z tvorby amatérských fotografů z celé České republiky představí od 17. května do 22. června Vlastivědné muzeum v Olomouci (VMO). Prezentace je součástí Národní soutěže fotografie (NASFO), která je pozvánkou pro všechny nadšence a příznivce papírové podoby snímků. Součástí soutěže je řada doprovodných aktivit – výstavy, workshopy nebo přednášky.

Kudyznudy

To nejlepší z tvorby amatérských fotografů z celé České republiky představí od 17. května do 22. června 2024 Vlastivědné muzeum v Olomouci. Prezentace je součástí Národní soutěže fotografie (NASFO), která je pozvánkou pro všechny nadšence a příznivce papírové podoby snímků.


Vlastivědné muzeum vystavuje nejlepší amatérské fotografie

Propozice NASFO a tisková zpráva Vlastivědného muzea v Olomouci

propozice– FINAL.pdf (192 kB)
TZ 2024-05-10 Vlastivědné muzeum vystaví nejlepší amatérské fotografie.docx (47 kB)
Modul: Výstavy