Nová výstava: RETROSPEKTIVNÍ VÝSTAVA FOTOGRAFIÍ BOHUMILA ŠVÉDY

08. 02. 2024 – 24. 03. 2024

Vlastivědné muzeum v Olomouci


Fotografické umění Bohumila Švédy okouzlilo návštěvníky Vlastivědného muzea v Olomouci

Olomouc, 10. února 2024 – Od 8. února se v prostorách Vlastivědného muzea v Olomouci koná výstava jednoho z fotografů naší doby, pana Bohumila Švédy. Vernisáž této jedinečné výstavy byla nejen vizuálním zážitkem, ale také hudebním a emocionálním zážitkem díky příspěvku mladého Richarda Švédy hrou na klarinet a úvodní řeči pana prof. Jindřicha Štreita.

Tradice fotografických výstav v muzeu se stala neodmyslitelnou součástí kulturního dění v Olomouci. V prvních měsících tohoto roku návštěvníky zaujala výstava Bohumila Švédy, jehož dílo se vyznačuje nejen mistrovstvím v dokumentární fotografii, ale i v uměleckém zpracování jedinečných momentů a detailů, které nám jinak unikají.

Prof. Jindřich Štreit, známý fotograf a osobní přítel Bohumila Švédy, zahájil vernisáž výstavy. Ve svém úvodu zmínil tradici fotografie a fotografických soutěží pořádaných v minulosti Vlastivědným muzeem v Olomouci. Přítomné také přítomné seznámil s osobností samotného fotografa, který svou tvorbou zachycoval naši krajinu a stále poutá pozornost svým výjimečným pohledem na svět.

Fotograf Bohumil Švéda se věnoval širokému spektru témat. Od lyrických a romantických okamžiků po pečlivě zachycenou dokumentární fotografii. Jeho objektiv byl často zaměřen na události v Rýmařově, kde strávil většinu svého života. Jeho fotografie nejsou pouze uměleckým vyjádřením, ale také cenným historickým materiálem.

"Pan Švéda se stal klíčovým dokumentaristou v oblasti Rýmařova, zaznamenávající všechny důležité momenty, které ovlivnily tuto krásnou část naší země," uvedl prof. Štreit ve své řeči. Fotografie Bohumila Švédy jsou tak nejen vizuálním zážitkem, ale i důležitým pramenem pro publikace zabývající se historií a současností Rýmařova a jeho významných osobností.

Na vernisáži byla také vysoce hodnocena činnost Městského muzea v Rýmařově a jeho význam v kulturním dění regionu. Zvláštní uznání směřovalo k fotografickému uskupení OCTOPUS, které aktivně podporuje kulturní rozvoj a vytváří prostor pro prezentaci místních talentů.

Výstava fotografií Bohumila Švédy je bezesporu událostí, která nejen obohacuje kulturní scénu Olomouce, ale také připomíná důležitost umění při zachycování historie a života v regionu. Přijďte se nechat okouzlit tímto jedinečným pohledem na svět okolo nás a nahlédněte i na poetické obrazy krajiny Rýmařovska. Výstava potrvá do 24. března, neváhejte ji navštívit!


Nová výstava: RETROSPEKTIVNÍ VÝSTAVA FOTOGRAFIÍ BOHUMILA ŠVÉDY
Modul: Výstavy