Modely vojenské techniky a Osvobození 1945

05. 05. 2025 – 31. 08. 2025

Vlastivědné muzeum v Olomouci


Ve Vlastivědném muzeu v Olomouci si připomínáme osmdesát let od konce 2. světové války dvojicí tematických výstav. Návštěvníci si mohou prohlédnout rozsáhlou sbírku modelů pozemní a letecké vojenské techniky všech hlavních válčících stran a zároveň nahlédnout do online výstavy Osvobození 1945, která prostřednictvím historických a současných fotografií zachycuje osvobození Olomouce a proměnu města po válečných událostech. Obě výstavy se nacházejí na chodbě v prvním patře budovy.


Výstava modelů vojenské techniky

V roce 2025 si celý svět připomíná výročí 80 let od ukončení nejničivějšího válečného konfliktu v lidských dějinách. Zasáhl postupně ve větší či menší míře všechny světadíly. „ Do průběhu války se postupně zapojila většina tehdy existujících států. Navzdory nezměrnému utrpení a ztrátám přinesla světová válka i zrychlení a zintenzivnění vědecko-technologického vývoje a pokroku. Ten byl v dané době primárně podřízen potřebám válčících států a jejich válečnému úsilí, což je patrné ze srovnání modelů vojenské techniky z počáteční fáze konfliktu a jeho závěru. Řada v průběhu války získaných poznatků se po jejím skončení stala základem rozvoje techniky a technologií druhé poloviny 20. století,“ řekl kurátor minivýstavy historik Martin Zdražil.

Největší modely pozemní techniky jsou v měřítku 1:16, většina dalších v měřítku 1:35. Modely letadel jsou vyhotoveny v měřítku 1:72.


Výstava fotografií Osvobození 1945

Olomouc se roku 1945 potýkala s posledními boji již od 6. května, ale k definitivní porážce nacistického vojska došlo až 8. května. Toho dne bylo město postupně osvobozováno od okrajů až po jeho střed. To si vyžádalo silnou odezvu u nacistického vojska, které stále disponovalo množstvím munice, schopné ostřelovat sv. Kopeček, Hodolany a vzdorovat Rudé armádě ve Chválkovicích. Nejdramatičtější střet Rudé a nacistické armády se odehrál v Komenského ulici. Město se tou dobou ocitlo pod zběsilou palbou a otřásalo se pod výbuchy devastující přilehlá okolí. O tom vypovídá například nálož u vlakového nádraží se záměrem zničit sladovnu, ale její síla zruinovala nejen hlavní cíl, ale také okolní nádražní budovy, domy i farní kostel. Nakonec se snaha o odsun nacistické armády zdařila. Výstava prostřednictvím fotografií prezentuje poslední momenty nacistické okupace a následné první mírové dny. Atmosféra násilí a nejistot skončila a lidé byli plní naděje a radostí, o čemž také vypovídá rychlá obnova architektonického obrazu města.

Rozhovor k výstava s kurátorkou Adrianou Poláchovou si můžete přečíst ZDE. 


Modely vojenské techniky a Osvobození 1945
Modul: Výstavy