Srdeční záležitost

13. 10. 2016 – 31. 12. 2016

Vlastivědné muzeum v Olomouci


Od 13. října 2016 představuje v Mánesově galerii Vlastivědného muzea v Olomouci své fotografie na téma „koňsko-holčičího souznění“ grafik, fotograf a textař Josef Dudek. Tento šumperský rodák prožil své dětství v malé vesničce Vacetín u Mohelnice, kde se začal formovat jeho vztah hluboké úcty ke koním.

     Cyklus fotografií z let 2014–2016 vznikal  ve spolupráci s Jezdeckým klubem Loštice, spolkem Dámy v sedle se sídlem ve Veltrusích, Národním hřebčínem Kladruby nad Labem a soukromou stájí ve Vrážném u Moravské Třebové. V souboru 22 černobílých fotografií  se Josef Dudek snažil zachytit vztah dívek a koní jak v rovině každodenní rutiny běžného provozu stáje, tak v  intimní rovině portrétních rozhovorů  i v rovině symbolické, ve které série aktů kulminuje ve skupinovém záběru předznamenávajícím brzké zrození další milovnice koní.

     „Když vstoupíte do kterékoliv maštale, s největší pravděpodobností tam, kromě koní, potkáte i pár děvčat. Chlapa zřídka. Tak je to u nás, ale nejspíš i na celém světě. Holky a koně jsou nadpřirozené bytosti. A já na ně hluboce věřím,“ říká autor.

Je to již druhá výstava fotografií tohoto autora ve Vlastivědném muzeu v Olomouci. V roce 2012 se zde olomoucké veřejnosti představil výstavou Zaklínadla, na níž prezentoval ženské akty. Věřím, že i Srdeční záležitost se setká s velmi příznivým ohlasem veřejnosti,“ uvedl ředitel VMO Břetislav Holásek.

     Výstava ve VMO potrvá do 31. 12. 2016, otevřena je denně kromě pondělí a úterý od 10 do 17 hodin.


Srdeční záležitost
Modul: Výstavy