100 let kanoistiky

18. 09. 2015 – 08. 11. 2015

Vlastivědné muzeum v Olomouci


Další z řady výstav, které atraktivní formou prezentují populární sportovní odvětví, připravilo od 18. září do 8. listopadu 2015 Vlastivědné muzeum v Olomouci ve spolupráci s Českým svazem kanoistů a Oddílem kanoistiky SK UP Olomouc při příležitosti 102. výročí založení Svazu kanoistů Království českého Josefem Rösslerem-Ořovským. Výstava s názvem 100 let kanoistiky je instalována v největším výstavním prostoru muzea – sále sv. Kláry na ploše větší než 400 m2.

„Výstava o historii kanoistiky je již pátým výstavním projektem se sportovní tematikou, na němž Vlastivědné muzeum v Olomouci spolupracuje. Zatím jsme udělali radost fanouškům fotbalu, volejbalu, házené či hokeje a tentokrát bychom chtěli poprvé potěšit mimořádným výstavním projektem i příznivce vodních sportů“, uvedl ředitel Vlastivědného muzea v Olomouci Břetislav Holásek. „Troufám si říci, že jde o jediný výstavní projekt svého druhu v rámci ČR, a doufám, že osloví nejen fanoušky kanoistiky z řad dospělých, ale také nadchne pro tento sport děti školou povinné,“ dodal Jiří Zemánek, poslanec Parlamentu ČR, který nad výstavou převzal záštitu spolu s primátorem Statutárního města Olomouce Antonínem Staňkem. „ Prezentace populárních sportů formou atraktivních výstav je olomouckou specialitou a jsem velmi rád, že naše město svým obyvatelům i návštěvníkům tyto mimořádné projekty nabízí,“ doplnil Antonín Staněk.

„Na výstavě jsou k vidění historické i současné lodě pro vodní slalom, sjezd a rychlostní kanoistiku včetně originálních lodí olympijských medailistů Vavřince Hradilka a Štěpánky Hilgertové,“ vysvětlil spoluautor výstavy David Lisický z Oddílu kanoistiky SK UP Olomouc. Mimořádně cennými exponáty jsou medaile našich špičkových kanoistů z mistrovství světa, Evropy a olympijských her.  Návštěvníky bezpochyby zaujme rovněž historická i současná výstroj kanoistů či ukázka moderní výroby lodě z kompozitních materiálů. Výstava je také díky jejímu kurátorovi Martinu Zdražilovi z Historického ústavu VMO obohacena o řadu atraktivních exponátů, které do Olomouce zapůjčilo Národní muzeum ze své Sbírky tělesné výchovy a sportu.

Nepřehlédnutelnou  součástí výstavy je rovněž prezentace Oddílu kanoistiky SK UP Olomouc, který patří k nejvýznamnějším vodáckým oddílům v České republice.  Představen je zde mimo jiné projekt výstavby umělé slalomové dráhy v Olomouci. Jedná se o model multifunkčního vodáckého centra odrážející dlouholetý záměr vodáků vybudovat v Olomouci multifunkční sportoviště, dráhu pro vodní sporty se širšími aspekty volného času a rekreace

Návštěvníci výstavy 100 let kanoistiky si mohou vyzkoušet pádlovací trenažér pro jízdu na kajaku včetně videoprojekce tratí mistrovství světa a v neposlední řadě si udělat památeční fotografii ve vodáckém vybavení v tematickém fotokoutku.

Renáta Fifková, tisková mluvčí VMO


100 let kanoistiky
Modul: Výstavy