Muzejní noc ve Vlastivědnému muzeu a poprvé i na zámku

17. 05. 2024

Vlastivědné muzeum a Zámek Čechy pod Kosířem


Láká vás noční prohlídka muzea? Zajímáte se o fotografie a chcete se inspirovat tvorbou amatérských i profesionálních autorů z celé České republiky i ze Slovenska? Pokud ano, přijďte v pátek 17. května během Olomoucké muzejní noci do Vlastivědného muzea a na další místa v Olomouci! Otevřeme pro vás všechny stálé expozice, novou výstavu Sestra i expozici Příběh kamene (geologie, archeologie a lapidárium). Od 18 do 23 hodin je vstup zdarma. 

 A na co se můžete těšit v rámci Olomoucké muzejní noci? 

Výstava Na šňůrách I.

Kdo rád fotí a chce se prezentovat, má možnost přinést svoji tvorbu a jednoduše ji na šňůru zavěsit.  Akce se koná v rámci Národní soutěže fotografie (NASFO). Ta je pozvánkou pro všechny fotografy, kteří chtějí překročit hranice digitálního světa a vrátit se k papírové podobě fotografie. V době, kdy jsou snímky často uzavřeny v digitálních archivech, NASFO oslavuje dotek, texturu a hloubku, které mohou nabídnout jen tištěné obrazy. Soutěž je tak jedinečnou oslavou umění fotografie v jeho nejautentičtější podobě.

Přednáška Šimona Pikouse z Liberecké školy fotografie (19 hodin, sál Václava III., 45 minut). Lektor se bude věnovat rušivým prvkům kompozice. Na stejném místě se od 20 hodin koná také prezentace předsedy poroty NASFO Petra Zatloukala. Ten téměř třicet let vedl ateliér fotografie na Katedře výtvarné výchovy PdF UP v Olomouci.

Centrum muzejní pedagogiky VMO si připravilo od 15 do 22 hodin speciální workshop kyanotypie (modrotisk nebo železitý tisk). Jedná se o historickou fotografickou techniku, která využívá fotocitlivosti železitých solí. Poskytuje výrazně modré obrazy. Kyanotypie nebo fotochemický modrotisk je alternativní technika z poloviny 19. století. Uhrančivě hluboká modrá barva, pro kyanotypii typická, dnes nachází uplatnění v umění a umělecké fotografii. Workshop je vhodný pro každého návštěvníka muzea od 4 let. 


Doprovodný program festivalu NASFO během Olomoucké muzejní noci

 17. května 2024

  • 15.00–23.00 Výstava Na šňůráchVMO, chodba v přízemí
  • 15.00–22.00 Fotografický workshop pro rodiny s dětmi – kyanotypie - VMO (rezervace na recepci nebo předem telefonicky na čísle: 737 509 852. Cena za jednoho účastníka je 60 Kč)
  • 16.30 Bedřich Sebera – Madam Praha – zahájení výstavyVKOL, Červený kostel
  • 17.30 AMFO – zahájení výstavy slovenské soutěže amatérských fotografůStudio G21
  • 18 h Ztracená fotografie – zahájení Olomoucké muzejní noci a výstavyZtracená ulice
  • 19 h Spor o koně – Rušivé prvky v kompozici – přednáška Šimona Pikouse z Liberecké školy fotografie (45 min) – VMO, sál Václava III.
  • 20 h Prezentace porotce fotografa Petra Zatloukala (45 min) – VMO, sál Václava III.
  • 21 h Komentovaná prohlídka výstavy Michala Kalhouse MUO

Muzejní noc v Zámku Čechy pod Kosířem


V Čechách pod Kosířem se uskuteční netradiční prohlídky Muzea kočárů, hasičského muzea i zámeckých expozic včetně filmové expozice Zdeňka a Jana Svěrákových. Můžete využít zvýhodněné vstupné do všech tří institucí (dospělí za cenu sníženého, děti do 15 let zdarma). Těšte se například na projížďky krásným kočárem z Ratibořic.


Co vás čeká na zámku?

- prohlídky vlastním tempem bez průvodce
- atmosféra doby, kdy na zámku ještě nebyl zaveden elektrický proud
- půjčovna lucerniček na prohlídky
- v každé místnosti příběh předmětu/obrazu/osoby

- otevřeno bude i speciálně nasvětlené muzeum Svěrákových (součástí prohlídky bude pátrací hra pro rodiny s dětmi a "hrací kout" pro malé i velké)
- dílničky na Hanácké ambasádě
- zámecká kavárna

Podrobný program zde

Fotografie: archiv Zámek Čechy pod Kosířem , porota soutěže NASFO (autor fotografií Štefan Berec) 

 

 


Muzejní noc ve Vlastivědnému muzeu a poprvé i na zámku
Modul: Akce