Bojují i za nás

02. 08. 2023 – 28. 08. 2023

Vlastivědné muzeum v Olomouci, VKOL - Červený kostel


Jak nepodlehnout dezinformacím, ekonomickým i psychologickým následkům a únavě z více než rok trvající agrese Ruska na Ukrajině?

Již více než 500 dní se Ukrajina statečně brání proti ruskému agresorovi. Silná svědectví o strádání obyčejných lidí, stejně tak o statečném boji za svobodu, přináší výstava předních ukrajinských fotografů, členů Ukrajinské asociace profesionálních fotografů, kterou budete moci od 2. do 28. srpna 2023 zhlédnout současně na dvou místech v Olomouci, a to ve Vlastivědném muzeu v Olomouci a v Červeném kostele.

Výstava je symbolickým vyjádřením hluboké solidarity s ukrajinskými profesionálními fotografy, kteří si tento osud dobrovolně nezvolili a před napadením jejich země se většinou věnovali zcela jinému fotografickému žánru. Nyní jsou ale často v první linii…

Kurátorský výběr z více než tisícovky fotografií od 15 ukrajinských fotografů a fotografek se zaměřuje nejen na zachycení vývoje konfliktu, zejména jeho počátku, ale především na několik klíčových témat: smrt, obyčejní válka (život ve válce), útěk (uprchlíci), boj a naděje. Největší oddíl výstavy s tématem SMRT bude prezentován ve Vlastivědném muzeu v Olomouci. „Fotografie ukrajinských fotografů prezentované na výstavě Bojují i za nás ukazují silné emoce, strach, úzkost, slzy, bolest, utrpení a lidské neštěstí. Obdivuji energii a trpělivost obyčejných lidí žít ve válkou zmítané zemi a oceňuji jejich odvahu a statečnost, se kterou nastupují do každodenních bojů za svobodu. Život na Ukrajině je i v současné době stále velmi náročný a těžký. Jsem rád, že ve Vlastivědném muzeu v Olomouci proběhne výstava, která je symbolickým vyjádřením hluboké solidarity se všemi, které válečný konflikt zasáhl," řekl k výstavě ředitel VMO Jakub Ráliš.

Specifické místo ve výběru zaujímají přirozeně fotografie z míst, kde proběhly nejtěžší boje s ruským agresorem a kde ustupující Rusové spáchali genocidu na místním obyvatelstvu – Buča, Irpiň aj. Jednou z nesilnějších částí této výstavy je bezesporu příběh fotografů Evgenije Maloletky a Mstyslava Chernova, kteří byli posledními fotožurnalisty v obléhaném Mariupolu a museli být evakuováni zvláštním komandem, aby je Rusové nezneužili ke své propagandě, pokud by je zajali. 

Součástí výstavy je také fotografie Evgenije Maloletky zachycující záchranu zraněné těhotné ženy po bombardování mariupolské porodnice 9. 3. 2022. Za tuto fotografii získal její autor Pulitzerovu cenu, každoročně udělované prestižní americké žurnalistické a umělecké ocenění, i cenu World Press Photo (https://www.worldpressphoto.org/collection/photo-contest/2023/Evgeniy-Maloletka/1).

Výstava bude probíhat současně ve Vlastivědném muzeu v Olomouci a ve VKOL (Červený kostel, Galerie Biblio). „Jsem ráda, že se Vědecká knihovna v Olomouci podílí na projektu, který nám připomíná, jak statečně se ukrajinský lid brání proti ruskému agresorovi a kolik utrpení, ztrát a neštěstí tato válka přináší zejména obyčejným lidem, rodinám, přátelům. Kromě výstavy se knihovna také zapojí do připomínky Dne nezávislosti Ukrajiny 24. 8., dne, kdy se v roce 1991 stala Ukrajina suverénním evropským státem,“ doplnila ředitelka VKOL Iveta Ťulpíková.

Výstavu společně pořádají Vlastivědné muzeum v Olomouci, Vědecká knihovna v Olomouci a Ščedryk, společenství Ukrajinců Olomouckého kraje.

 (Pozn. Fotografie na výstavě Bojují i za nás ukazují autentické záběry z reálného života ve válce. Upozorňujeme, že ne všechny jsou svým obsahem vhodné pro děti, mladistvé a senzitivní osoby.)

Výstava se koná pod záštitou hejtmana Olomouckého kraje Josefa Suchánka.


Autoři fotografií:
Alena Grom
Evgeny Maloletka
Viacheslav Ratynskyi
Mstyslav Chernov
Yurko Dyachyshyn
Pavlo Dorohoi
Andrij Dubchak
Sergi Mykhalchuk
Kostiantyn a Vlada Liberov
Danilo Pavlov
Mikhail Palinchak
Alexey Furman
Olga Kovalova
Pavlo Petrov
Serhii Korovayny
Alina Smutko

Výstavní projekt má potenciál představit válečný konflikt na Ukrajině mnohem více zblízka, intimněji a s hlubším porozuměním, než jej prezentují zejména západní média, která čerpají často snímky od zahraničních válečných reportérů, kteří ovšem nemohou pokrýt všechny odstíny této nesmyslné války. Výběr se neopírá vždy o klasické reportážní snímky žurnalistického charakteru, ale také o dokumentární portréty lidí zasažených válkou, poznamenanou krajinu nebo městskou architekturu zachycenou stylem nové topografie či osobních zpovědí skrze deníky válečného fotografa apod.


Kurátoři výstavy
Jan Pohribný, MQEP  – fotograf, pedagog, prezident APF ČR
Igor Malijevský – fotograf, básník, prozaik

Autor úvodní fotografie: Alexey Furman / Gett Images
Autor fotografie v textu: Viacheslav Ratynskyi


Bojují i za nás

Bojují i za nás - dokumenty

Bojuji_i_za_nas_plakat.pdf (2.3 MB)
Bojuji_i_za_nas_banner.pdf (30.2 MB)
Modul: Výstavy